A homoktövis

A homoktövis

A Himalája környékén őshonos. Fő elterjedési területe tehát  Ázsia. A Kárpát-medencében egyetlen faja, a Hippophae rhamnoides őshonos, pontosabban annak egyik alfaja.

Tibetben már i. e. 900-ból származó feljegyzések is igazolják a gyümölcs gyógyító hatásait, valamint azt, hogy az egyik legrégebben használt gyógynövény. Gyógyító szerként főleg a növény olaját használták. A gyümölcs augusztus-szeptember hónapban érik be, de savanykás íze csak azután válik édeskéssé, miután a dér megcsípte. A legendák szerint Dzsingisz kán katonái is e növény olaját fogyasztották erejük és szívósságuk növelése érdekében. Az ókori Görögországban a lovakat etették a gyümölcsével, hogy növeljék ellenálló képességüket és erejüket az olimpiai játékokon. Innen származik a Hippophae rhamnoides elnevezése is. Hippokratész írásaiban a homoktövis készítményeket különböző gyomorbetegségek gyógyítására ajánlja. A régmúlt időkben a kozák harcosok a homoktövis olajával kezelték sebeiket.

Homoktövis bokor

A szibériai vadászok szibériai ananásznak nevezik. Állítólag Brezsnyev is fogyasztott homoktövis olajat, mivel az megvédi a szervezetet az alkohol romboló hatásaitól.

Az egykori Szovjetunióban sugárterhelések kezelőanyagaként volt használatos. Mint a magas sugárterhelések védőszere a homoktövis olaj az űrhajósok házipatikájához tartozott. A vadon is termő növény a radioaktív sugárzás esetén is segíthet. Az 1986-os csernobili atomkatasztrófa után a sugárzásnak kitett sérülteket homoktövis olajjal kezelték.

Pontosan ez a felhasználási terület teszi érdekessé a homoktövis alkalmazását a rák elleni küzdelemben alkalmazott sugárterápia során is. Vizsgálják az olaj tumorgátló hatását, valamint a nőgyógyászatban történő felhasználási lehetőségét a méh és a méhnyak nyálkahártya-sérülései esetén. Állítólag a nemesített fajták gyógyhatása sokkal magasabb. A leveleiből készített teának is jelentős gyógyhatása van. Szárítás céljából a leveleket lombhullatás előtt kell begyűjteni.

A homoktövis C-vitamin tartalma a citroménak tízszerese. Kiváló immunrendszer erősítő, növeli a szervezet ellenálló képességét, késlelteti az öregedési folyamatokat. Ajánlott általános legyengülés, illetve műtétek után az egészséges állapot helyreállítása érdekében. Olajának igen magas antibakteriális hatása van. Torok-, mandula- és orrnyálka gyulladás eredményesen gyógyítható az olajával. Külsőleg gyorsítja a sebgyógyulást, de égési és fagyási sebeket is hatékonyan gyógyít. Fokozza az anyagcserét, így megakadályozza az elhízást. Hatásos segítőtárs a méregtelenítő kúrák esetében. Kiváló hatású gyomorbetegségek esetén, emellett védi a májat. Aranyér kezelésében is hatásos szernek bizonyult. A leveléből készített tea segít az érelmeszesedés megelőzésében. Télen igen hasznos a szervezet C-vitamin pótlásában. Rendszeres használata potencianövelő hatású, valamint a pajzsmirigy működését is szabályozza.

A termés

Készíthető belőle: dzsem, bor, likőr, zselé, olaj. A bogyókat nyersen, vagy a kipréselt levét mézzel édesítve is fogyaszthatjuk.

Érdekes, hogy a Codex Alimentarius (a Codex Alimentarius Bizottság létrehozására 1963-ban került sor az ENSZ két szakosított szervezete, a FAO és a WHO élelmiszer-szabványosításra vonatkozó programja keretében. A Codex Alimentarius szervezetben folyó munka fő célja élelmiszer szabványok, útmutatók és ezekhez kapcsolódó egyéb dokumentumok kidolgozása.) szerint mérgező növény. Na, de ismerjük, hogy milyen célból származnak ezen kijelentéseik! Nem tudom milyen alapon állítják, hiszen a több ezer éves tapasztalat éppen az ellenkezőjét bizonyítja, azt, hogy a homoktövis valóságos csodanövény! A legrégebbi leírások óta sehol sem hallhattunk semmiféle emberre ártó hatásáról. Természetesen, mint minden más gyógyító növény esetében, bizonyos szabályokat nem árt betartani. Ennek a növénynek, mint minden másnak sem ajánlatos a fogyasztását túlzásba vinni.

Fogyasztása nem ajánlott az áldott állapotban lévő nőknek, szoptatós anyáknak és 12 éven aluli gyermekeknek!

Összeállította: Lovassy Ilona, Nagyvárad

Facebook
Érintő hírportál