Érmelléki specifikumok bemutatója volt az MRTT XIV. vándorgyűlésén

Érmelléki specifikumok bemutatója volt az MRTT  14. vándorgyűlésén

A Partiumi Keresztény Egyetemen szeptember 15-16-án került sor a Magyar Regionális Tudományi Társaság (MRTT) XIV. Vándorgyűlésére.

A nagyváradi rendezvényen 115 kutató regisztrált, akik 90 tudományos előadást tartottak két nap leforgása alatt. Mint ahogyan azt dr. Szilágyi Ferenctől megtudtuk, pénteken párhuzamosan 18 teremben folytak az előadások. A szakemberek a városi fejlődés és fejlesztés különböző aspektusait, kapcsolódó területeit mutatták be előadásaikban.

Az esemény keretében csütörtökön tartották meg a társaság közgyűlését, és mutatták be a regionális tudományok területén az elmúlt időszakban megjelent könyveket is. A munkálatok csütörtökön plenáris ülésen, pénteken pedig szekcióüléseken folytatódtak.

szilagyi-pkecsomortanyi-pkeSzilágyi Ferenc, a Partiumi Területi Kutatások Intézetének igazgatója, a rendezvény helyi szervezője elmondta: elsősorban a regionális kutatásokkal magyar nyelven foglalkozó szakembereket, a társaság tagjait hívták meg a seregszemlére, de a németországi és szlovéniai testvértársaságok részéről is lesznek előadók.  A Partiumi Keresztény Egyetem keretében működő kutatóintézetet igazgatója hozzátette: mind az intézet létrehozásával, mind az MRTT-hez való csatlakozással, mind pedig a vándorgyűlés Nagyváradra hívásával azt akarják megmutatni a szakma számára, hogy van létjogosultsága a Partiumnak, mint Kárpát-medencei nagyrégiónak.

szakali-pke hegedus-pkeborkostolo-pke1

Csütörtökön 18 óra után Partiumi-est kezdődött, amelyet Csomortányi István, az Érmelléki Gazdák  Egyesületének ügyvezető elnöke vezetett fel, bemutatva röviden a 2013-ban megalakult gazdaszerveződést, annak célkitűzéseit, fontosabb rendezvényeit, eredményeit. Szólt a Székelyföldi Termék márka mintájára létrejött Érmelléki Minőségi Termék védjegyéről, amelynek szimbóluma a búzavirág, és amelynek létrejötte az Érmelléki Gazdák Egyesületének eddigi legfontosabb megvalósítása.

borkostolo-pkeKöszöntőt mondott Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár, aki – mint mondta – nagyváradi születésű révén mindig örömmel tesz eleget szülővárosa meghívásának. Röviden vázolta a társaság történetét, illetve a Partiumi Területi Kutatások Intézetével (PTKI) 2016. április 28-án Nagyváradon kötött együttműködési megállapodását, amely az erősödő regionalizmus egyik fontos alappillére.

Ennek apropóján került bemutatásra a Partium térképe is.

Szilágyi Ferenc, aki a Partiumi Autonómiatanács elnöki tisztségét is betölti, elmondta, hogy Partium határai az évszázadok során sokszor és nagymértékben változtak, olyan időszak is volt, amikor a tartomány Karánsebestől Kassáig terjedt. Ezért a terület aktualizált határainak a megrajzolásakor abból indultak ki, hogy mi nem Partium.

A térkép elkészítésével a partiumi identitástudatot kívánják erősíteni. Ugyanezt a célt szolgálta a Partium címerének és zászlajának elkészítése is.

A Partiumi Autonómiatanács 2015 májusában fogadta el a régió jelképeit.

szabo-janos-ady-est-pkeAz érmelléki borokat Hegedűs Attila érmihályfalvi borász mutatta be. Hat fajta nedű tulajdonságát és készítési módját vázolta a hallgatóságnak, akik valamennyiből kaptak kóstolót is, megízlelve az érmelléki homokdombok, illetve a Hegedűs Pincészet arany- és ezüstérmes borait.

A csütörtök estét Szabó Jánosnak, az érmihályfalvi Móka Színház vezetőjének előadóestje koszorúzta meg, mely produkcióval Nagyvárad költőjének, Adynak adózott, és amelyet a határon túlról érkezők méltán jutalmaztak vastapssal.

A Partiumi-estet az Érintő Egyesület és a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetsége támogatta.
Sütő Éva

 

Facebook
Érintő hírportál