A város fog ingázni a faluba

A város fog ingázni a faluba

Nyakó József érmihályfalvi polgármester ma tette közzé a város híroldalán, hogy akik az ARA cipőgyár bezárásának következtében munka nélkül maradtak, azok a statisztikailag majd 10 ezres lelket számláló kisvárosból ingázhatnak majd az 1800 lakost számláló Szatmár megyei Mezőfényre, ha szorongatni fogja őket a banki hitel, vagy egyéb tartozás.

A Bihar megyei Érmihályfalvától 30 kilométerre fekvő településen ugyanis bútorgyár és kárpitozó működik, ahol szívesen látják majd a Mihályfalváról érkező, húsz éve cipőfelsőrész-készítésre szakosodott középkorú asszonyokat, férfiakat. Jövet-menet napi 60 kilométeres ingázással, amelyet azokkal a személygépkocsikkal bonyolíthatnak majd, amelyeket „az ARA-nál keresett pénzekből vásároltak”.

Az elmúlt hetekben azt is megtudtuk Nyakó Józseftől, hogy 2018-ban csak 1%-os volt Érmihályfalván a munkanélküliségi ráta, azaz szerinte 100 emberből csak egy nem dolgozott, „az is azért mert lusta volt reggel felkelni”. Nyakó azt nem tette hozzá a statisztikához, hogy azért volt 2018-ban 1%-os a munkanélküliségi ráta, mert aki tehette, külföldön vállalt munkát, abból a meggondolásból, hogy ha már itthon kihajtják belőle a szuszt, és folyamatosan megalázzák, legalább mindezt több pénzért viselje el valamelyik nyugati országban. Így kerekedett ki ez az adat, hisz a munkaerő két évvel ezelőtt már régen Nyugaton kamatoztatta magát.

Még azt is ígéri kampányfogásként, hogy több magyarországi cég is érdeklődni kezdett a felszabadult mihályfalvi munkaerőpiac iránt, ami új befektetőket jelent a városnak.

Már meg se kérdezem, vajon eddig miért nem érdeklődtek ezek cégek a helyi munkaerőpiac iránt, hisz köztudott, az évek hosszú sora alatt azért kényszerültek el a frissen érettségizettek és a szakemberek külföldre, mert egyrészt nem tudtak helyben elhelyezkedni, másrészt pedig nem voltak megelégedve azzal az éhbérrel, amiért a cipőgyárak dolgoztatták volna őket. Hogy miért éppen a kampány idejére időzítették a magyar befektetők ezt a nagy érdeklődést, az már egy külön kuriózum.

Vagy netán már be szabad jönniük a városba?

S. É.

(címoldalon: Bíró Károly fotója)

Facebook
Érintő hírportál