Beszélgetés Bertalan Attila citeraművésszel

Hogyan indult el a művészpályán?
Édesapám hegedűprímás volt, de nem tőle tanultam zenélni. Igazából 1984-ben kezdtem el zenélni, amikor édesapám meghalt. Elemi iskoláimat Asszonyvásárán végeztem. Itt ismerkedtem meg Tempfli Ádám matematika tanárral, Nagyváradról, aki zenével is foglalkozott (citerázott, gitározott). Az első citerát is nála vehettem először kézbe. Az ő biztatására kezdtem el citerázni. Felnéztem rá, a későbbiekben baráti kapcsolatba kerültünk.
Másfél évig tanultam gitározni is, magántanártól, de a citerázás közelebb állt hozzám.
Mesterségem szobafestő, cipész, alkalmi munkákból élek, ezért van időm a citerázásra, zenélésre.

Honnan szerzik be a hangszereket, amivel muzsikálnak?
A hangszereimet én készítem otthon, régi bútorokból, olyan darabokból amiket lehet még hasznosítani. Jelenleg kilenc hangszerem van. Kisgyerekeknek is készítek, 6-7 éveseknek. 4-5 akkordos hangszereket készítek számukra, színes papírral jelölve, hogy melyik hang hol található.

Milyen rétegeket céloz meg a zenéjével?
A gyerek a legjobb, legőszintébb hallgatóság, a felnőttek többnyire csak tiszteletből vesznek részt az előadásokon. Számomra legnagyobb kihívás gyerekeknek muzsikálni.

Hol léptek fel?
Első nyilvános fellépésünk a Nyíló Akác Napok keretén belül történt, ahol a lányom gitározott is. Borkóstolóra voltunk hivatalosak. Pozitív visszajelzéseket kaptunk, mely erőt adott a folytatáshoz: a székelyhídi Búzavirág Asszonykórussal is felléptünk, Debrecenbe virágkarneválon vettünk részt. Egyre többször hívnak megemlékezésekre, könyvbemutatókra, hagyományőrző rendezvényekre. Meghívásoknak örömmel teszünk eleget.

Mit tűz ki céljául?
A hagyomány megőrzése, a citera népszerűsítése, magyarországi szintre emelés a célom, szorgalmazni, hogy az iskolákban is használják ének órákon.

Ön szerint van-e jövője a citerázásnak?
Úgy néz ki, hogy alapítunk egy egyesületet, Bartha Renáta tanítónővel, a „harcostársammal”. Ez ügyben bármeddig elmegyek, legalább egy ember legyen egy településen aki népszerűsíti. A hangszer nem csak mulatásra való, hanem nevelési eszköz is. Szép, tiszta, őszinte hangzásúnak tartom, megtanít a tiszteletre.

 

Bató Tímea Gabriella
2014 Augusztus 3.

bertalan attila citeraművész bartha renáta érintő erinto.ro
Facebook
Érintő hírportál