Eltűnhetnek a fecskék

Eltűnhetnek a fecskék

Már 2020-ra eltűnhetnek a fecskék, ha nem történik jelentős változás. Szerencsére a fecskék fészkét tilos leverni. A madarak biológiai védelmet jelenthetnek a rovarok által terjesztetett betegségekkel szemben is.

A vonatkozó magyarországi természetvédelemről szóló törvény alapján „tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása”.

Minden fecske, amíg Magyarországon költ és neveli a fiókáit, minimum egy kilogramm rovart pusztít el – mondta a műsorban Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület szóvivője, és hozzátette, ha egy-két millió fecske eltűnne hazánkból, egy-két millió kilogramm rovar maradna a „nyakunkon”.

A fecskék a mezőgazdasági kártevő rovarokkal táplálkoznak, illetve szúnyogfajokkal, köztük az újabban nálunk is megjelenő, akár halálos betegséget is terjesztő szúnyogokkal – mondta, és arra  figyelmeztetett, hogy a fecskeállomány eltűnésével Magyarország természetes biológiai védekezési potenciálja csökken.

Állománycsökkentő tényező a nagyüzemi mezőgazdaság okozta élőhely-átalakítás, -pusztítás, illetve a növényvédő szerek használata. A klímaváltozás is oka a fecskeállomány csökkenésének, és Magyarországon teljesen megdöbbentő módon a lakosság is hozzájárul ehhez – mondta Orbán Zoltán. „A figyelmeztetéseink és a törvények ellenére évről évre egyre nagyobb mennyiségben verik le a fészkeket, szinte mindig a költési időszak közepén, elpusztul a fióka és gyakran a kotló madár is” – mondta a természetvédő.

(forrás: hirado.hu)

Facebook
Érintő hírportál