Hadügyminiszter az ügyvivő kormányfő

Hadügyminiszter az ügyvivő kormányfő

Levélben kérte szerdán az államfőtől az ActiveWatch és hat más civil szervezet, hogy ne nevezzen ki katonát a kormány élére.

„Az aláíró szervezetek arra kérik, hogy ne nevesítsen katonai profilú embereket a miniszterelnöki posztra. Azt gondoljuk, hogy ebben az időszakban meg kell erősíteni a közigazgatás és az állampolgárok közötti bizalmat, és nem hisszük, hogy egy ilyen javaslat hozzájárul ehhez az igényhez. Ludovic Orban lemondása a kormányfői tisztségről újabb politikai válságot okoz, amely rátevődik az egészségügyi és a gazdasági válságra. Szerencsére a nemrég lezajlott választások nyomán új parlament alakul és új kormányt iktatnak – ezzel megszűnik a politikai válság. Kellemetlen meglepetésként állapítjuk meg, hogy ez ügyben ön határozott preferenciát mutat, hogy a nemzetbiztonság köréből érkező személyeket nevezzen ki a kormány élére”- áll az AGERPRES-nek eljuttatott közleményben.

A szervezetek megemlítik, hogy az elnök Nicolae Ciucát „minden magyarázat nélkül” nevezte ki ügyvivő miniszterelnöknek, aki tavalyig aktív tábornok volt, és csak azért vonult tartalékba, hogy ‘formailag megfeleljen’ azon NATO-előírásnak, amely megköveteli, hogy a védelmi miniszter civil legyen.

”A leendő kormányt vezető lehetséges jelöltek rövid listájának élén Nicolae Ciucă mellett Eduard Hellvig, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatója szerepel. Ebben az évben a kormány többször is aktív vagy tartalékos tiszteket nevezett ki kórházak vagy közegészségügyi igazgatóságok élére, a COVID-19 oltási stratégiáját egy katonaorvos koordinálja. Távol áll tőlünk, hogy megkérdőjelezzük Nicolae Ciucă és Eduard Hellvig pályafutását, még kevésbé a katonai orvosokét (akik mind férfiak). Meggyőződésünk, hogy a területükön kiérdemelték az általuk befutott karriert, és tisztelettel és hálával tartozunk a járvány elleni küzdelemben részt vevő katonai orvosok iránt. Ugyanakkor szükségét érezzük, hogy emlékeztessük, hogy Románia még mindig egy liberális demokrácia, egy polgári és nem katonai állam”- mutat rá a dokumentum.

Az aláírók azt is kijelentik, hogy a fegyveres erőknek és a hírszerző szolgálatoknak „fontos, jól körülhatárolható szerepük van”, főleg válság idején, de ezek polgári ellenőrzés alatt vannak, és ott is kell maradniuk.

„Márpedig, az ön által elfogadott formulában a civil intézmények a hadsereg és a titkosszolgálatok befolyása alá kerülnek. A román társadalom olyan időszakot él át, amelyben társadalmi békére, valamint az állampolgárok és a hatóságok közötti bizalmon és tiszteleten alapuló kapcsolatra van szüksége. Egy katonai profilú miniszterelnök nevesítése visszalépést jelent a hatóságok és az állampolgárok közötti kapcsolatokban. Szimbolikus módon, a kommunizmusból örökölt mentalitás a polgárokat alacsonyabb szinten tartja, mint a hatóságok, miközben a civil társadalom arra törekszik, hogy a ‘hatalom’ embereit az állampolgár szolgálatába állítsa” – írja a levél.

Az aláíró szervezetek szerint az egymást követő kormányok „leglátványosabb működési hibái” a döntéshozatal átláthatóságának hiányához köthetők.

„Teljesen világos számunkra, hogy egy volt hadseregtábornoknak vagy a titkosszolgálatok egykori igazgatójának kisebb gondja is nagyobb lesz annál, hogy saját tevékenységének átláthatóságával törődjön. Egy katonai miniszterelnök nem segít abban, hogy partnereknek érezzük magunkat a kormányzásban, hanem csak egyszerű kormányzottaknak, akiknek szó nélkül teljesíteniük kell a közvita nélkül elfogadott és elrendelt szabályokat. Meggyőződésünk, hogy a Nemzeti Liberális Pártban (PNL), amely a választások eredményeként kialakuló többség élére állt, még mindig vannak olyan politikusok, civilek, demokratikusan megválasztott emberek, akik képesek elvállalni a kormányfői tisztséget, és eleget tudnak tenni a követelményeknek” – fogalmaz a levél, amelyet az ActiveWatch mellett még hat szervezet írt alá – tájékoztat az Agerpres.

Facebook
Érintő hírportál