Ismét elveszett egy régi ház építészeti sajátossága Érmihályfalván

Ismét elveszett egy régi ház építészeti sajátossága Érmihályfalván

Érmihályfalva egykori Kereskedelmi és Iparbank Részvénytársaságát gardírozó épület oromzata és egyéb jellegzetessége végérvényesen elveszett a felújítás alatt. A nyílászárókat ezúttal is műanyagra cserélték,  egyeseket befalaztak, másokat kivágtak, vagy átalakítottak. A régióra nem jellemző tetőszerkezeti megoldással pedig végérvényesen más formát adtak egy olyan épületnek, amely kis törődéssel, akár műemlék listára is kerülhetett volna. Emlékeztetőül álljon itt dióhájban még egyszer a története:

A Kereskedelmi és Iparbank Részvénytársaság 1887-ben alakult.

Bizonyára a mai generáció már nem is sejti, hogy a Mester utca sarkán omladozó épületben egykoron a városka Kereskedelmi és Iparbank Részvénytársaság működött. Történetéhez hozzátartozik, hogy az 1887-ben alakult (Borovszky Samu (1860–1912) helytörténész feljegyzése alapján), alaptőkéje 150 ezer korona volt, a betétek meghaladták a 100 ezer koronát. Elnöke Szunyogh Zsigmond, a vezérigazgatói tisztséget Gáspárdy Gyula töltötte be. Egy 1934-es helyi évkönyv szerint a részvénytársaságot nem annyira a szükséglet, mint inkább az egyéni hiúság hozta létre. A mindjobban erősödő első pénzintézet mellett számottevő forgalmat nem is igen sikerült elérnie.

Az egykori Ér-Mihályfalvi Takarékpénztár Részvény Társaság (1883)

Az első bankot 1883 januárjában alakították meg (a régi városháza épülete), ez volt az Ér-Mihályfalvi Takarékpénztár Részvény Társaság, amelynek alaptőkéje 225 ezer, betétje 600 ezer koronára rúgott. Elnöke Bory Béla, vezérigazgatója Lovass István volt. „Azzal a nemes célzattal alakult meg, hogy a közgazdaság, kereskedelem és az ipar szolgálatába kíván állani. A tőke mindjárt a meginduláskor kevésnek bizonyult, s már a reá következő évben ismét ezer darab 25 forintos részvényt bocsátottak ki” – írja a pénzintézetről 1934-ben az Érmihályfalvi Évkönyv.

Az államosítás után több rendeltetése is volt az épületnek. Többek között fényképészeti szalon is működött a falai között, a közelmúltban egy része a Magyar Ifjúsági Demokrata Szövetség (MIDESZ) székháza is itt volt, illetve szociális lakások gyanánt is szolgált.

Sütő Éva

Facebook
Érintő hírportál