Jó hírek a PKE háza táján: akkreditált pedagógusképzés, együttműködés a szegedi egyetemmel

Jó hírek a PKE háza táján: akkreditált pedagógusképzés, együttműködés a szegedi egyetemmel

Az év legjobb hírével rukkoltak elő csütörtöki sajtótájékoztatójukon a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem képviselői: megkapta az akkreditációt az óvodai és elemi oktatás pedagógiája szak. Emellett a Szegedi Tudományegyetemmel frissen megkötött együttműködési megállapodás is gazdagítja a portfóliót.

Akkreditált szakként kezdi meg a 2019/2020-as tanévet a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Humántudományi Tanszéke kertében működő óvodai és elemi oktatás pedagógiája szak – jelentette be a jó hírt a felsőoktatási intézmény képviselőinek csütörtöki sajtótájékoztatóján Szilágyi Ferenc, a PKE gazdaságtudományi tanszékének dékánja. Mint a jelenlevők emlékeztettek, a szak ideiglenes működési engedéllyel már 2012 óta működik, most azonban teljes körű akkreditálást nyert.

Ennek egyik legfőbb hozadéka, hogy a hallgatók immár Váradon államvizsgázhatnak, nem kell Kolozsváron vizsgázniuk, ahogyan tették azt az idén végzettek. Tény viszont – mondta büszkén Bordás Andrea adjunktus –, hogy a 16 hallgató mindegyike sikeresen diplomázott, s akadtak 10-es osztályzatok is. A bukaresti illetékes hatóságtól múlt héten kézhez kapott hivatalos értesítés értelmében a 2019/2020-as tanévben 35 helyet hirdethetnek meg, ebből 25 lesz ingyenes, 10 pedig költségtérítéses – ők maguk is ennyi hellyel számoltak amúgy. Mint elhangzott, megtörtént a Neveléstudományi Intézet bizonyos periódusonként szükséges újraakkreditálása is, így mind a tanító-, mind a tanárképző teljes körű akkreditációval kezd hozzá az új egyetemi évhez.

Flóra Gábor rektorhelyettes ki is emelte, hogy a PKE jelenti a partiumi pedagógusképzés szilárd alapját. A cél pedig a továbbképzés fejlesztése, legyen szó didaktikai fokozatokról, mesteri vagy doktori képzésekről, amivel sikerülne konszolidálniuk az egyetem térségi erőforrásközpont-szerepét. A PKE kínálatát színesíti, és a hallgatók mobilitását, valamint későbbi munkaerőpiaci elhelyezkedését egyaránt segíti ugyanakkor a Szegedi Tudományegyetemmel csütörtökön megkötött együttműködési megállapodás. Ennek keretében nemzetközi modulokat dolgoznak ki, amelyeket beillesztenek mindkét egyetem tananyagába. A tervek szerint négy-négy oktató ad majd elő mindkét intézményben az együttműködés keretében. Ezek az előadások az elméleti képzés részét jelentik majd, ami mellett a diákok a partnerintézményben konkrét „terepgyakorlatot” is végezhetnek az Erasmus-, illetve a Makovecz-program keretében. Az így szerezett tapasztalat pedig a vonatkozó jogszabályok értelmében mellékelhető a diplomához, ami növeli a hallgatók elhelyezkedési esélyeit – hangzott el az eseményen.

Tíz nap múlva kezdődik a felvételi az egyetemre

Július 15–24. között zajlik idén a felvételi a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemre, alapképzésre és mesterire jelentkezhetnek az érdeklődők. A helyek 80 százaléka ingyenes, és – mint Nyíri Enikő, a PKE kommunikációs referense a csütörtöki sajtótájékoztatón hangsúlyozta – a tandíj is messze elmaradt az országos átlagtól, hiszen évi 300–400 euróról van szó. Az ösztöndíj viszont a 2019/2020-as tanévben éppen a kétszerese lesz az eddiginek, ami felzárkózást jelent az országos átlaghoz. Az ösztöndíjakat ugyanakkor halmozni is lehet. Részletek a szakokról, helyekről, továbbá más információk az egyetem honlapján, valamint Facebook-oldalán.

Bálint Eszter / kronika.ro

(Főoldali fotó: Bálint Eszter)

Facebook
Érintő hírportál