Kárpát-medencei fiatal mezőgazdászok találkozója zajlott Nagyváradon

Kárpát-medencei fiatal mezőgazdászok találkozója zajlott Nagyváradon

Hivatalos közlés szerint Romániában az idei évben 866 ezer gazda támogatási kérelmét jegyezték a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél, közismert nevén, az APIA-nál. Ez alapján a gazdáknak alig 4%-a 30 év alatti fiatal, 52% a 60 év fölötti gazdálkodók aránya és érdekessége a kimutatásnak, hogy 4224 fő 91 és 100 éves kor között található gazdálkodó is van. Szomorú tapasztalati tény, hogy a fiatalabb generációk már kevésbé viszik tovább apáik gazdaságait és nem egy esetben inkább külföldön keresnek jobb megélhetést és boldogulást. A Bethlen Gábor Alap segítségével megszervezett ifjúsági konferencián a megjelent fiatalok arra keresték a válaszokat, hogy melyek lehetnek a mezőgazdaság azon ágazatai, amelyek tisztességes és biztos megélhetést adhatnak akár egy pályakezdő fiatal gazdának si.

A pénteken kezdődő Kárpát-medencei találkozóra érkezett fiatal mezőgazdászok az egymással való ismerkedés mellett, a várossal való ismerkedés jegyében először kiselőadást hallgathattak meg Nagyvárad és környékének értékeiről, majd csapatépítő programok következtek. A találkozó első blokkjában a helyi élelmiszer- és kézművestermékek bihari és Kolozs megyei előállításáról beszéltek az előadók, majd a kapcsolódó jó gyakorlatok bemutatására is sor került, hiszen mindkét megye központjában immáron több éves hagyománnyal rendelkező termelői vásárokat szerveznek a magyar egyesületek.

Magyarországi kutatásokból tudjuk, hogy a lakosság mintegy 6%-a tudatosan keresi a helyi élelmiszertermékeket és ha első hangzásra kicsinek is tűnhet ez az arány, Partium és közép-Erdély esetében ez csak a nagyvárosokat véve figyelembe, egy több mint másfél milliós piacot véve mintegy 80 ezer ember ellátását jelentené, melyre már lehet egy teljes kistérség családi gazdaságainak termelését és értékesítését alapozni. Ugyanakkor a tudatos vásárlók köre bővülőbe van és ez az eladási lehetőségek szempontjából biztató. Az Érmelléki Ízek és Termékek Vására tapasztalatai alapján a jelenleginél több termelő is szerepet kaphatna és komoly termékcsoportokból egyenesen hiány van, mint például a füstölt hentesárukból.

A több termelőre, nagyobb árumennyiségre és sűrűbben rendezett vásárokra nyilvánvaló az igény – mondta el Csomortányi István, az Érmelléki Gazdák Egyesületének ügyvezetője. Ugyanakkor fontos, hogy valamennyi illetékes hatóság szabályait betartsuk, hiszen az élelmiszerbiztonsági és fogyasztóvédelmi előírások minden termelőre nézve kötelezőek. A gazdaegyesület feladata, hogy megteremtse a lehetőséget az áruk értékesítésére és segítsen a termelőknek a hivatali ügyintézésben – összegezte az ügyvezető.

Fancsali Ernő, az Aranyosszéki Gazdák Egyesületének ügyvezetője a Kolozsváron megszervezett „Bejön a vidék!” vásársorozatról számolt be. Itt már a huszadik megszervezett vásáron is túl vannak és tapasztalataik egybeesnek a váradiakkal.  Mindkét szervezet partnere volt a magyarországi Agrárminisztériumnak az eddigi falugazdász-programban, és ami a továbbiakat illeti, a kibővített program új lehetőségeket nyit meg a helyi termékek, a helyi márkanevek ügyében is, egyébként zajlik az Aranyosszéki Termék márkanév levédetése is – számolt be róla Fancsali Ernő.

A déli órákban dr. Szilágyi Ferenc, a Partium Keresztény Egyetem Gazdasági és Társadalomtudományi Karának dékánja tartott előadást a partiumi tanyafelmérésről, tanyakutatásról, illetve a térség jellegzetes mezőgazdasági településformájának múltjáról és jelenéről.

A fiatalok a nap második felében Bihardiószegre utaztak, ahol a Zichy-kastélyban dr. Szabó József helytörténész beszélt a diószegi és az érmelléki borászat, gazdálkodás és népi élet hagyományairól. E hagyományoknak adózva a konferencián részt vevők egy szintén fiatal borász, Heit Loránd pincészetébe is ellátogattak, aki egyébként a bakator Érmellékre való visszatelepítésében vállalt szerepe okán is ismert gazdálkodója megyénknek. A Heit család példája mutatja, hogy kitartó munkával a mezőgazdaság egy olyan nehéz ágazatában is sikereket lehet elérni, mint a borászat és itt is át lehet venni az ősöktől a stafétát.

Vasárnap, a találkozó végeztével mintegy 40, a Partiumból, Magyarországról és Közép-Erdélyből érkezett fiatal mezőgazdász térhetett haza több tapasztalattal és remélhetőleg azzal a meggyőződéssel, hogy a földművelés évszázados hagyománya mindig meghozza a maga gyümölcsét.

Az Érmelléki Gazdák Egyesülete

Facebook
Érintő hírportál