Kultúráról és oktatásügyről a MÁÉRT-bizottsági ülésen

Kultúráról és oktatásügyről a MÁÉRT-bizottsági ülésen

Október 5-én került sor Budapesten az Emberi Erőforrások Minisztériumában a MÁÉRT Oktatási és Kulturális Bizottságának 2015. évi ülésére.
Az eseményt Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár nyitotta meg, aki egybe a jelenlegi programokról, közoktatással kapcsolatos változásokról is beszámolót tartott. Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, az újonnan felállított Kulturális Kapcsolatok Főosztályról, a kárpát-medencei szintűre tervezett Kapunyitogató Programról (mely egyfajta magyar kulturális „alapellátást” szorgalmaz), és a nemrégiben létrejött Magyar Művészeti Akadémia hiánypótló szerepéről tartott beszámolót. A kormány nemzetpolitikai terveiről, ezúttal is Potápi Árpád államtitkár beszélt, felszólalásában egyebek mellett a magyar szakképző intézmények Kárpát-medencei kataszterének, a honosítás helyzetének, a Kárpát-medencei testvérvárosi programnak témaköreit érintette. A felsőoktatást érintő intézkedésekkel kapcsolatban Maruzsa Zoltán a Magyar Erasmus Programról és a határon túli felsőoktatási intézmények neves magyar oktatókkal való megerősítéséről tájékoztatta a jelenlévőket.
A kormányzati beszámolókat követően a határon túli magyar szervezetek és a magyar parlamenti pártok képviselői tehették fel a kérdéseiket. A három erdélyi résztvevő közül alulírott szólt hozzá az elhangzottakhoz. Felszólalásában kiemelte, hogy a honosítást segítő munka volumene összességében nem csökkent, de egyértelmű eltolódás figyelhető meg az anyakönyvi ügyek irányába, az ehhez kapcsolódó munkában viszont túl hosszú az iratok kiállítási és kézbesítési ideje, javasolt lenne az ügymenet felgyorsítása. Második javaslat a teljes Kárpát-medencei magyar iskolahálózat kataszterének kialakítása és folyamatos monitorizálása volt, hogy a magyar kormány is figyelemmel kísérhesse az olyan eseményeket, mint például a magyarországi támogatással frissen felújított felekezeti iskolaépületből egyszerű román hatósági döntéssel távolítanak el magyar tagozatos diákokat (2015. szeptember – Érmihályfalva). Harmadrészt üdvözölte a Magyar Erasmus és az Oktatói Mobilitás Programot, ezekről kért, majd kapott bővebb tájékoztatást.

(fotó: archív)

Dr. Szilágyi Ferenc

Facebook
Érintő hírportál