Megalakult a Partiumi Regionális Önkormányzati Tanács

Mozgalmas hétvégét tudhat maga mögött az Erdélyi Magyar Néppárt partiumi szervezete: a régió tanácsosainak alapképzésére, a Regionális Önkormányzati Tanács megalakítására, továbbá az első – önkormányzati határozat nyomán kapott – területi iroda ünnepélyes megnyitójára egyaránt sort kerítettek az elmúlt két nap keretében, Érmihályfalván.
A Regionális Önkormányzati Tanács élére Reszler János Szatmár megyei néppárt-tagot választotta a testület, 70 szavazattal.
A kétnapos képzésen mintegy százan vettek részt Bihar, Szatmár, Szilágy és Arad megyéből, nemcsak néppárti tanácsosok, hanem a párt azon tagjai is, akik önkéntes önkormányzati felügyeletet vállaltak. Toró T. Tibor elnök megfogalmazása szerint a képzés résztvevői azok az alapemberek, akikre a párt hosszú távon számít. A szakmai testület három témakör mentén határozza meg működését: feladata egy önkormányzati szaktanácsadási hálózat kialakítása, a virtuális önkormányzati frakciók létrehozása, és az önkormányzatok munkájának felügyelése egy ún. monito-ring program keretében.
Tőkés László EP-képviselő, a Néppárt védnöke, a szakmai grémium megalakulása alkalmából mondott beszédében aktuálpolitikai kérdéseket fogalmazott meg, mint például az erdélyi magyar közösségünk megfélemlítésére irányuló kísérletek, a politika térhódítása az egyházi életben, illetve a pártérdekektől független, „autonóm” önkormányzatiság hiánya. Erdélyi képviselőnk meggyőződése szerint a néppártiakra történelmi feladat hárul, jelesül az, hogy végre „tiszta vizet öntsenek a pohárba”. Ugyanakkor nem eshetnek ugyanabba a hibába, mint a másik két erdélyi magyar politikai szervezet képviselői, mert úgy hitelüket elveszítenék.
Területi irodát avat Tőkés László és Toró T. Tibor
A területi iroda avatásakor ifj. Szilágyi Ferenc helyi elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy második alkalommal vágják át a régi Polgármesteri Hivatal épületében található helyiség avatószalagját, négy évvel ezelőtt ugyanis itt kapott székhelyet a Magyar Polgári Párt. Miután a polgáriak átigazoltak az időközben alakult Néppárthoz és Demokrácia Központot hoztak volna létre itt, az RMDSZ-többségű tanács elvette tőlük az irodát. A Bihar megyei RMDSZ azzal magyarázta ezt a cselekedetet, hogy „nem adunk fegyvert gyilkosok kezébe”. Szilágyi örömét fejezte ki, hogy az új – ám szintén RMDSZ-többségű – tanács megszavazta, hogy újból birtokba vehessék a termet. Így lett országos szinten is az első területi iroda az érmihályfalvi. A nemzeti színű avatószalagot Tőkés László védnök és Toró T. Tibor elnök vágták át.
Az ezt követő rögtönzött sajtótájékoztatón Tőkés László egyházi ügyekben értekezett tiltakozását fejezte ki amiatt, hogy egyházainkat – ismételten – politikai célokra használja fel az RMDSZ. Konkrét példákat is említve a volt királyhágómelléki püspök hangsúlyozta: „ez a törekvés különösképpen kirívó azon politikai közszereplők esetében, akik aktivitásuk során anyaszentegyházunk nyilvánvaló kárára jártak el, korrupciós ügyek részeseivé váltak, vagy éppenséggel a román titkosszolgálattal működtek együtt egyházunk rovására”. Toró T. Tibor a sajtótájékoztatón rámutatott arra, hogy „a 6-3-as” alternatív választási küszöbnek köszönhetően valós esély mutatkozik arra, hogy a Néppárt is bejusson a parlamentbe, a magyar képviselet erősödésével pedig minden magyar nyer a választásokon, nem csak az RMDSZ.
A Néppárt elnöke a sajtón keresztül egy felhívást is közzé tett, miszerint a Kolozsvári Nyilatkozat huszadik évfordulója (október 25) alkalmából szervezett eseményen alkalom adódna az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum tagjainak talál-kozójára. Véleménye szerint a tanács „hét lábra kell álljon”, azaz a három politikai szervezet mellett az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), a Székely Nemzeti Tanács (SZNT), továbbá a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT) és a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) is helyet kell kapjon az egyeztető fórumban.
Az EMNP-tanácsosok képzési fóruma vasárnap dél-előtt folytatódott, majd délben koszorúzásra vonultak a főtéri ’56-os emlékműhöz. Ott előbb ifj.Szilágyi Ferenc köszöntötte a résztvevőket, majd Török László – aki fiatalon részese volt az akkori eseményeknek, amiért 15 év börtönre ítélték – mondta el, hogy előző nap részt vett Sepsiszentgyörgyön egy ’56-os emlékmű felavatásán, onnan “hozva” egy gondolatot: csak azért érdemes meghalni, amiért élni is érdemes. Nagy József Barna, az EMNT régióelnöke úgy vélte, hogy annak idején mindent elkövettek, hogy a szabadságra vágyók lendületét megtörjék, és ma sincs ez másképp. „Ránk ma ugyanilyen küzdelem vár, megszabadulni az elnyomóktól és a diktatúrára törekvőktől” – mondta. Toró T. Tibor szerint március 15. és augusztus 20. mellett a nemzeti ünnepek sorában manapság kezd igazából tudatosodni október 23. is. Érmihályfalván olyan elődök éltek, akik mindennapi hősiességükkel máig szóló példát adtak, nem engedtek az ’56-ból, fejtette ki az EMNP elnöke. A koszorúzók sorában az EMNP, az EMNT, a Volt Politikai Foglyok Szövetsége és a helyi református egyházközség képviselői járultak az emlékműhöz, és ezzel véget ért a kétnapos eseménysorozat is.

partiumi regionalis tanacs3  partiumi regionalis tanacs  partiumi regionalis tanacs2

 

 

Facebook
Érintő hírportál