Nemzetközi sajtótájékoztató a Székely Szabadság Napját követően

Nemzetközi sajtótájékoztató a Székely Szabadság Napját követően

A marosvásárhelyi Székely Szabadság Napját követően Kolozsváron tartott sajtótájékoztatót Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke, Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke és José Mari Etxebarria, a Baszk Nemzeti Párt képviselője.

Izsák Balázs: „Románia kormánya zűrzavart kelt és instabilitást teremt”

„A Székely Szabadság Napja jó alkalom arra, hogy évről-évre megjelenítsük a székely közösség akaratát. Beadványainkkal folyamatosan felhívjuk a figyelmet legégetőbb problémáinkra, azonban folyamatosan tapasztaljuk, hogy a Bukarestből érkező válaszok rengeteg tévedést tartalmaznak. Épp ezért nyugodtan állíthatjuk: Románia kormánya az, mely zűrzavart kelt és instabilitást teremt, s e helyzetben a székelység jelenti a rendet, mely önrendelkezési törekvéseink alapja is. Ez mutatkozik meg abban a tényben is, hogy a Székely Szabadság Napja minden évben – így idén is – rendben zajlik. A székelység a rend népe, s autonómiaigényünket törvényes keretek között fogalmazzuk meg” – kezdte felszólalását Izsák Balázs, majd hozzátette: a vasárnapi megmozduláson közel nyolcezren követelték Székelyföld területi autonómiáját. „Nincsenek illúzióink a bukaresti kormányzattól várható reakciókkal kapcsolatban, de bízunk benne, hogy beadványainknak, valamint az általunk kezdeményezett vitáknak köszönhetően a román kormányzattól érkező válaszok színvonala emelkedni fog” – mondta az SZNT elnöke. Izsák Balázs hiteltelennek nevezte, hogy az Európai Unió soros elnökeként Románia az uniót kohéziós értéknek nevezi, miközben a kormány módszeresen igyekszik a Székelyföldet szegénységben tartani. „Nem lehet hiteles az a hatalom, mely felelős e kialakult helyzetért, épp ezért követeljük: Románia hagyja abba Székelyföld gazdasági ellehetetlenítését” – mondta az SZNT elnöke. Felszólalása végén Izsák Balázs kitért az Európai Unió Bíróságának döntésére is, melyben a testület kinyilvánította: az Európai Bizottság helytelenül alkalmazta a közösségi jogot, ugyanakkor megjegyezte, tévesen járt el Románia és Szlovákia is, amikor beszállt a perbe az Európai Bizottság oldalán.

José Mari Etxebarria: „Az Európai Uniónak védenie kell a nemzeti közösségeket”

„Azért vagyok ma itt és azért vettem részt tegnap a Székely Szabadság napján is, hogy szolidaritásomról biztosítsam az erdélyi magyar közösséget. A Baszk Nemzeti Párt tagjaként is fontosnak tartom a nemzeti közösségek ügyeit, s jól látjuk, hogy Európa gazdasági és kulturális szempontból átalakulóban van. Az európai emberek nem érzik magukat biztonságban, s egy ilyen helyzetben kiemelten fontos, hogy az Európai Unió megvédje a különböző nemzeti közösségeket, melyekről mintha megfeledkeztek volna az utóbbi időben. A sokféleségből születő egység európai gondolat és érték, s olyan jogi eszközöket kell találnunk, melyek európai szinten is megvédik ezt a sokféleséget. Kiemelten fontos, hogy az európai emberek valóban megtapasztalhassák, hogy az unió képes megvédeni őket, s nem hagyja diszkriminálni a kisebbségeket” – jelentette ki José Mari Etxebarria.

Sándor Krisztina: „Kedden MOGYE-ügyben találkozunk a tanügyminiszter asszonnyal”

„A Székely Szabadság Napján résztvevők tiltakoztak az ellen, hogy két székely fiatalember – Beke István és Szőcs Zoltán – politikai fogolyként ülnek börtönben olyan tettekért, melyek elkövetését a hatóságok mind a mai napig nem bizonyították. Az ő esetük is jó példa arra, hogy Románia kormánya és a román igazságszolgáltatás folyamatosan a magyar közösség ellen dolgozik, igyekszik megfélemlíteni azt” – kezdte felszólalását Sándor Krisztina. Az EMNT ügyvezető elnöke hozzátette: szükség van arra, hogy a közösség a hétköznapokban még hangsúlyosabban fejezze ki szolidaritását a fogvatartottak mellett. Az SZNT európai polgári kezdeményezése kapcsán Sándor Krisztina hangsúlyozta: készen állnak arra, hogy részt vegyenek az egymillió aláírás összegyűjtésében, melyben az EMNT Demokrácia-központok hálózata is segítséget nyújt, ugyanakkor az Európai Nyelvi Egyenlőségért Hálózaton keresztül az EMNT nemzetközi kapcsolatrendszerét is bevonják majd az aláírásgyűjtésbe. „Fontos fejleményként számolhatok be arról, hogy a holnapi nap folyamán Bukarestben találkozunk EcaterinaAndronescu oktatásért felelős miniszterasszonnyal, akinek átadjuk a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem ügyében összegyűlt több mint 15 ezer aláírást, valamint az ahhoz tartozó petíciót. (LINK: https://www.peticiok.com/peticio_az_onallo_magyar_orvos-_es_gyogyszereszkepzes_maradektalan_helyreallitasa_celjabol) Miután az angol nyelvű már létrejött, nem lehet akadálya az önálló magyar kar újraindításának sem. Bízunk abban, hogy lesz előrelépés e téren” – hangsúlyozta Sándor Krisztina, aki a közelgő európai parlamenti választások kapcsán elmondta: az erdélyi magyar összefogás mozgósíthatja a legjobban a választókat, s reméli, hogy az RMDSZ döntéshozói is jobb belátásra térnek ezügyben.

Szilágyi Zsolt: „A száz éves bizalmatlanság helyett a bizalmat kell építeni Erdélyben”

„Már tavaly júliusban, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor alkalmával, egyértelművé tettük: a Néppárt készen áll a tárgyalásra és a koalíciókötésre az európai parlamenti választások kapcsán. Ha erre vonatkozóan van politikai akarat, jogi akadályokba nem ütközhetünk, hiszen koalícióban indulva is az 5%-os küszöböt kellene elérni. Ha valódi akarat mutatkozna az igazi összefogásra, kis szerencsével akár négy képviselői helyet is megszerezhetnénk” – kezdte felszólalását Szilágyi Zsolt. A Székely Szabadság Napja kapcsán a politikus elmondta: az évről-évre összegyűlő tömeg is jól jelzi, hogy az autonómia népakarat. „Tavaly Románia fennállásának száz éves évfordulóját ünnepelték, s többen is úgy látták, hogy az 1918-ban Gyulafehérváron megálmodott Románia-projekt csődöt vallott. Tömegek vándorolnak nyugatra, a rendszerváltás után 30 évvel pedig még mindig nem tapasztalható az a várt fejlődés, melyben mindannyian bíztunk. Erdélyi magyarokként csak annyit kérünk, hogy a román döntéshozók tartsák be a Gyulafehérváron számunkra megígérteket és írásba foglaltakat. Mi is biztonságban és jólétben szeretnének élni, egy stabil demokráciában és jogállamban. Ezzel szemben folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy a román állam csorbítja szerzett jogainkat, s erre példa a MOGYE helyzete is” – mondta Szilágyi Zsolt. A politikus hozzátette: tapasztalható bizalmatlanság van immár 100 éve románok és magyarok között. „Mi a többségi román nemzet partnereiként tekintünk magunkra, s ha sikereket akarunk elérni, le kell rombolnunk a bizalmatlanság falait. Az autonómia megvalósítása és a demokratikus párbeszéd mindannyiunk érdekeit szolgálja” – jelentette ki a politikus. Szilágyi Zsolt beszámolt az Európai Szabad Szövetség (EFA) hétvégi kongresszusárol is, melynek kapcsán elmondta: jól látható, hogy számos európai ország küzd hasonló problémákkal, s elérkezettnek látszik az idő arra, hogy lényeges változások menjenek végbe az Európai Unióban, s hogy a kohéziós alapok végre ne a nemzeti régiók közötti különbségek növelését szolgálják. Javaslatára az EFA döntéshozó testülete felkérte tagjait arra, hogy vegyenek részt az SZNT európai polgári kezdeményezésének támogatásában, és segítsenek a szükséges egymillió aláírás összegyűjtésében.

Az Erdélyi Magyar Néppárt sajtóirodája

Facebook
Érintő hírportál