A politikai prostitúció ára: visszavonják Kelemen állami kitüntetését

A politikai prostitúció ára: visszavonják Kelemen állami kitüntetését

Visszavonják Kelemen Hunor állami kitüntetését – döntött a Románia Csillaga állami érdemrend becsületbizottsága. Kelemen Hunor 2000-ben kapta meg a Románia Csillaga kitüntetés parancsnoki fokozatát.

Mircea Geoană, a Románia Csillaga állami érdemrend becsületbizottságának tagja arról tájékoztatta az AGERPRES hírügynökséget, hogy a testület Kelemen Hunor érdemrendjének visszavonásáról döntött, mivel az RMDSZ elnöke egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy az RMDSZ képviselőinek és a magyar közösségnek nincs oka ünneplésre az egyesülés centenáriumán, bár 27 éven át szorgalmasan koszorúztak minden december elsején.

A bizottság tagjai közül öten az RMDSZ elnöke állami kitüntetésének megvonására szavaztak, egy személy tartózkodott, egy tag pedig hiányzott.

Kelemen Hunor a közelmúltban a kolozsvári Szabadság napilapnak nyilatkozta azt, hogy a Szövetség képviselőinek és a magyar közösség tagjainak nincs okuk ünneplésre a centenárium alkalmával, valamint kifejezte abbéli félelmét, hogy a politikusok nacionalista diskurzust fognak alkalmazni, miután nem tudnak megvalósításokról beszélni az utóbbi száz évre visszatekintve.

Az eset tragikomikumát az adja, hogy amennyiben Kelementől megvonják a kitüntetést, ezentúl nem kap meghívást a december elsejei állami ünnepségekre. A díj nem jár semmiféle pénzügyi vagy más anyagi jellegű előnnyel, az egyedüli érdemi dolog, amitől Kelemen Hunor elesik, az a szimbolikus jellegű megbecsülés az állam részéről, illetve a katonai tiszteletadás. (Bár a román hadsereg tartalékos ezredesének ez amúgy is kijárna – szerk. megj.)

A másik tragikomikus elem az, hogy a visszavonást kezdeményezők szerint a díj elfogadása felér egy hűségnyilatkozattal. Vagyis, ha valaki Románia Csillaga elismerésben részesül, akkor nem mondhat mást, csakis a hivatalos retorikát. Nem bírálhat, nem kritizálhat, nem lehet saját véleménye. Nem lehet őszinte. Az állam azt várja el tőle, hogy hazudjon vagy hallgasson – írja a Transindex az esetről.

A bizottság Klaus Iohannis elé terjeszti döntését, aki államelnöki rendelettel dönt majd arról, hogy helyt ad-e a testület határozatának vagy sem.

Kuriózum, hogy az RMDSZ-es sajtó szinte kárörömmel kürtölte világgá, amikor Tőkés Lászlótól vonták  meg a kitüntetést. Most, hogy Kelemenék megadták magukat a Fidesznek, lehántva magukról Markó Béla posztkommunista befolyását, lassan-lassan fény derül arra is, gyakorlatilag mennyire szolgálták eddig az erdélyi magyarok ügyét. A szövetségi sajtó képtelen eldönteni, hogyan is tálalja a történteket, mivel a kutyaszorító, az kutyaszorító marad, akárhogyan is magyarázzuk azt az ominózus bizonyítványt.

A román kormány biztosította kiváltságok viszont tovább fognak erodálódni, mivel a jó öreg közmondás ezúttal is beigazolódni látszik, még akkor is, ha a nyomdafestékre való tekintettel másképpen mondjuk ki a tényeket: két lovat nem lehet egyszerre megülni. Nem lehet Dragnea keresztapának is szolgálni, meg Orbán Viktor össznemzeti törekvéseinek is eleget tenni.

Úgy néz ki, itt az idő megfizetni Neptunért.

Sütő Éva

Facebook
Érintő hírportál