Potápi: Romániában romlik a magyarság helyzete

Potápi: Romániában romlik a magyarság helyzete

Tiltakozását fejezte ki a nemzetpolitikai államtitkár hétfőn Tőkés László román állami kitüntetésének visszavonása miatt, amely szerinte jól illeszkedik a magyar tisztviselők, képviselők elleni fellépések sorába.    

Potápi Árpád János az Emberi Méltóság Tanácsának elnökével közösen tartott budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: az elmúlt 25-26 évben senki nem kérdőjelezte meg Tőkés László kiállását és azt a bátor tettet, amelynek köszönhetően Temesvárott elindult a román forradalom és felszámolták az egyik legkegyetlenebb kommunista diktatúrát. Ha ez nem lett volna, ma nem beszélhetnénk demokratikus Romániáról – mutatott rá.

Hozzátette: Klaus Iohannis tette, azaz a kitüntetés visszavonása is történelmi tett, de negatív előjellel. Mindez jól illeszkedik abba a sorba, ami a román belpolitikában az elmúlt egy-másfél évben zajlik. Románia politikai értelemben jelentősen visszalépett, folyamatos a magyar tisztviselők és önkormányzati vezetők meghurcolása, megvádolása, és olyan légkör alakult ki, amiben a magyar szereplők egyre kevésbé tudnak érvényesülni.

Kitért a magyar válaszra is, amellyel Tőkés László magyar becsületrendben részesült, és megjegyezte: ezt az elismerést rajta kívül eddig csak az idén 104 éves Tamás Aladárné Szűcs Ilona felvidéki tanítónő, polgárjogi harcos kapta meg 2012-ben. (Ezt az államtitkár amúgy rosszul tudja: a nagykanizsai Lubics Szilvia magyar amatőr hosszútávfutó és ultramaratonista is megkapta a kitüntetést, idén január 28-án vette át a miniszterelnöktől.)

Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke szerint a kitüntetés visszavonása túlmutat Tőkés László személyén, üzenet Magyarországnak és a magyar nemzetnek, egyúttal kísérlet a romániai forradalom relativizálására. A döntés jogtalan, méltatlan, szégyenteljes, jogilag megkérdőjelezhető és politikailag motivált – összegzett.  Kiemelte: Tőkés László román forradalomban játszott szerepét a világon mindenütt elismerik. A román államfő ezzel „elveszítette a gerincét”, a magyarok nagyon bíztak benne, de semmilyen gesztust nem tett irányukba.

Lomnici Zoltán felidézte petícióját is, amelyet az erdélyi magyarok jogairól nyújtott be és amelynek nyomán az Európai Parlament megkezdte a vizsgálatot. Megjegyezte: az első közmeghallgatás az ügyben április 5-én lesz.

(ittHON.ma)

 

 

Facebook
Érintő hírportál