Szilágyi Zsolt: Nem lehet értékek nélkül politizálni

Szilágyi Zsolt: Nem lehet értékek nélkül politizálni

Tisztes eredményt ért el a nemzeti oldal Bihar megyében, de a várt áttörés elmaradt, ez pedig több tényezőre vezethető vissza – hangzott el Szilágyi Zsolt és Habinyák István közös nagyváradi sajtótájékoztatóján, ahol a Bihar megyei választási eredmények hátterét elemezték. Szó esett az RMDSZ tisztességtelen, az elemi erkölcsi érzékkel ellenkező, de a balkáni politikába jól illeszkedő módszereiről is.

 Szilágyi Zsolt, a Néppárt külügyi- és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője elmondta: míg a Néppárt pártpreferenciára való tekintet nélkül a magyarok mozgósítására törekedett, komoly ellenkampánnyal kellett megküzdenie, mely megtévesztett magyarországi kormányszereplőket is felhasznált, azt sugallva, hogy az „esélytelen” magyar pártokra adott szavazat elveszett szavazat. Az így elbizonytalanított magyar szavazók nagy része a PNL-re szavazott, az utóbbi három évtized legmasszívabb „kiszavazását” produkálva az etnikai táborból. Számszerűsítve elmondható, hogy a szavazati jogukkal élő Bihar megyei és nagyváradi magyarok egyharmada román párt jelöltjére adta voksát, ez pedig nem pozitív fejlemény – fejtette ki.

Sajnálatos, de tény, hogy az RMDSZ-ben a pártérdeket a közösségi érdek elé helyezték, ezért az utolsó két hétben mindent megtettek, hogy a Néppárt jelöltjei ne jussanak mandátumhoz. Ennek folyománya a már említett masszív átszavazása román pártokra, illetve a magyar szavazók relatív magasabb arányú távolmaradása az urnáktól. Mindezek ellenére a nemzeti tábor egy fokkal jobban

szerepelt, mint 2016-ban, hiszen 22-ről 27-re tudta növelni önkormányzati képviselői számát a megyében, illetve Hegyközcsatár községben a Néppárt jelöltje lett a polgármester. Ezzel együtt nincs ok elégedettségre, hiszen tény, hogy bár a közösségi érdeket szem előtt tartva a Néppárt nem indított jelöltet Margittán és Micskén, a helyi RMDSZ-es jelölt veresége a magyarság veresége is, mint ahogyan az sem vigasztal senkit, hogy a bihari magyarság több mint fele már nem szavaz az RMDSZ-re – húzta alá Szilágyi. Jól látható, hogy a fejlődést, modernizációt nélkülöző településeken a magyar választók elfordulnak a teljesítmény nélküli vezetőktől, és a politikától – összegezte a politikus.

Szilágyi Zsolt emlékeztetett: a Néppárt már 2018 júliusában javasolta az egyeztetést a választásokról, és a koalíciós együttműködést az RMDSZ-nek, melyet akkor visszautasítottak, majd a napokban a sajtóban Cseke Attila azzal állt elő, hogy ők kezdeményezték a tárgyalásokat folyó év júliusában. Mindössze két évet tévedett –  mondta Szilágyi.  A mi javaslatunk a politikai pluralizmuson alapuló demokratikus összefogás volt, míg az RMDSZ az egypártrendszer logikája alapján képzelte el a dolgot, szerintük az a magyar-magyar összefogás, ha ők valakit nagylelkűen „felvesznek” a saját listájukra. Szemléletükben az tükröződik, hogy míg mi ellenfélnek tekintjük őket, addig ők minket ellenségnek, és amíg a Néppárt nyílt, és követhető tárgyalást szeretett volna a koalíciós együttműködésről, addig az RMDSZ bihari vezetői a mutyizást szerették volna tárgyalási alappá tenni.

A mutyizás és a megvásárlási kísérlet elfogadhatatlan

Habinyák István, a párt Bihar megyei elnöke ezek után részletesen ismertette a választást megelőző levélváltást az RMDSZ és a Néppárt között, cáfolva Cseke Atilla sajtóban megjelent állításait. Rámutatott, a Néppárt volt az, mely több alkalommal is konkrét időponttal meghívta Cseke Attilát és munkatársait tárgyalni, de a válasz mindig elutasító volt, illetve Cseke „négyszemközti beszélgetésre” tett ajánlatot a Néppárt Bihar megyei elnökének. Mivel a Néppárt meghívása a két szervezet megyei vezetésének hivatalos tárgyalására vonatkozott, az ajánlatot nem tudtuk elfogadni – hangsúlyozta Habinyák, kiemelve, hogy nem két ember kvázi titkos eszmecseréjére, hanem komoly döntésekkel járó tárgyalásokra tettek ajánlatot az RMDSZ megyei vezetésének. Az RMDSZ a levélváltás során ugyanakkor felajánlott egy-egy befutó helyet a Néppárt politikusainak saját városi és megyei listáján, de tudva azt, hogy ezt megtette az MPP irányába is, miközben levelükben világosan kifejtették, hogy csupán egyetlen befutó helyet biztosítanak RMDSZ-en kívüli szervezetek képviselőinek, ez a tényerősen megkérdőjelezte az ajánlat komolyságát.

Habinyák István elmondta: A levelezés időtartama alatt történt egy olyan esemény is, mely végképpen aláásta a magyar közösség érdekeit szem előtt tartó érdemi tárgyalás lehetőségét a két párt képviselői között. Egy vezető beosztású RMDSZ funkcionárius valamint egy nagyváradi RMDSZ-es önkormányzati képviselő privát találkozón a legrosszabb balkáni reflexeket idéző tisztességtelen ajánlattal kereste meg őt személyesen, órákon keresztül győzködve arról, hogy fordítson hátat a Néppártnak, és álljon át az RMDSZ-be. A felháborító, az erkölcsi mércét teljesen szem elől tévesztő próbálkozás természetesen nem járt sikerrel, ugyanakkor jól rímelt Cseke Attila köntörfalazó, a nyílt tárgyalás helyett a négyszemközti mutyizást erőltető stílusára. Mint azt Habinyák István kifejtette, erre a kísérletre egy levélben reagált, melyben megkérte a Bihar megyei RMDSZ vezetőjét, hogy a hasonló próbálkozásokkal hagyjanak fel, mert sem a megvásárlási, sem pedig a megfélemlítési kísérletek nem fognak sikerrel járni.

Összegzésében a Néppárt Bihar megyei elnöke elfogadhatatlannak nevezte, hogy az RMDSZ vezetői befutó helyekről beszéltek, miközben azt másoknak is felajánlották, bizalomról beszéltek, miközben az általuk küldött leveleken három különböző, egymásra nem is hasonlító aláírás szerepelt, összefogásról beszéltek, miközben hónapokig nem igazolták a Bihar Megyei Tanács MPP-s tagjának mandátumát, és politikai szereplők megvásárlásával, elcsábításával próbálkoztak, miközben állítólag összefogásról akartak tárgyalni. „A politikában nem szabad szem elől téveszteni az erkölcsi mércét, az általunk képviselt értékeket” – fogalmazta meg a zárógondolatot Szilágyi Zsolt.

Az Erdélyi Magyar Néppárt sajtóirodája

Facebook
Érintő hírportál