Pap Sándor a jó választás!

Pap Sándor a jó választás!

A helyhatósági választások közeledtével pozitív és negatív hírek egyaránt keringenek a különböző médiafelületeken Érmihályfalva jelenével, jövőjével kapcsolatban. Nyilván ezen hírek mindegyikének van politikai alaphangja, bizonygatva a sikereket vagy a kudarcot, ami az elmúlt ciklusban elvégzett munka eredménye. Minden oldal a magáét fújja és ez még természetes is volna egy demokráciában, ha a politikai közbeszéd színvonala időnként nem süllyedne a gyalázkodás, fenyegetés és rágalmak szintjére.

Tartózkodnék a jelenlegi helyzet és a választáson elinduló jelöltek átfogó értékelésétől, kizárólag arra a kérdésre adnék egyszerű választ, amelyet egy közelmúltbeli beszélgetés alkalmával néhány érmihályfalvi ismerősöm tett fel nekem: miért gondolom, hogy Pap Sándor a legmegfelelőbb jelölt a város vezetésére?

Több válaszom is van a kérdésre:

  • Alázat: Kezdeném azzal, hogy túl a „tősgyökeresség” délibábján (a származás még nem garancia semmire) egy hiteles jelölt nincs meggyőződve arról, hogy minden időkben, minden rendszerben csakis Ő lenne predesztinálva a közösség vezetésére. Alázat nélkül nincs igazi vezető, csak despota.
  • Tudás: Az előző ponthoz is kapcsolódik. A folyamatosan és gyorsan változó világban talán a legfontosabb vezetői erény az új ismeretek befogadásának a képessége. Pap Sándor nem habozott, amikor vállalkozóként újra iskolapadba ült, azért hogy menedzseri (vezetői) és vállalkozásfejlesztési ismereteket szerezzen. Csak az képes egy közösség helyzetén javítani, aki a saját helyzetén is képes arra.
  • Függetlenség: Egy hiteles jelölt saját munkájában sikeres, anyagilag független, nem állami/önkormányzati/politikai alárendeltségű intézményből érkezik – ezek az „összefonódások” sajnos általában függőségi viszonyt jeleznek.
  • Gyermekek: Hinni a jövőben = gyereket nevelni, taníttatni. Aki taníttatja a gyermekeit és azokat tanult értelmiségiként itthon állítja munkába – az mutatja az igazi elkötelezettséget a közösség iránt. Csak az ilyen embernek van igazán vesztenivalója, ahogyan jövője is csak neki lehet.
  • Csapat, átláthatóság, bátorság: Egy önkormányzat működése csak csapatként befolyásolható. Ez a tanács működésének alapelve. Érmihályfalván a döntéseket négy bizottságban készítik elő, az ügyekre is csak annak lehet rálátása, aki mind a négy testületben jelen van. Ehhez frakció szükséges. A Néppárt frakciója javította drámai mértékben Érmihályfalván is az egyes ügyekre való közösségi rálátást, ami nem meglepő módon nem kevés feszültséget is szított. Ez a demokrácia velejárója, bár a feszültség forrásaként ilyenkor persze lehet az ellenzékre mutogatni. Az ilyen ügyekben való helytálláshoz bátorság szükséges. Pap Sándor, az egyetlen ellenzéki magyar frakció vezetőjeként bizonyítottan rendelkezik ezekkel az erényekkel.

Válaszom az ismerősöknek Márai Sándor után szabadon: „Ha meg akarod ismerni az embert, ne azt nézd, mit mond, … hanem mi az a konkrét lépés, amit megtesz”. Kampány idején sok jelszó, kijelentés, érv elhangzik, de csak azt nézzük, hogy ki építi a gyermekei jövőjét a városban! Minden egyéb csak propaganda!

Dr. Szilágyi Ferenc, egyetemi oktató

Facebook
Érintő hírportál