Előadás a koronázóváros Pozsonyról

A Magyar Polgári Egyesület által létrehozott Polgári esték rendezvénysorozat keretében Bordás István tartott előadást a magyar királyok koronázóvárosáról, Pozsonyról.

A Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ múzeumtermében összegyűlt hallgatóságot Nagy József Barna, a Polgári Egyesület elnöke köszöntötte. Mint elmondta, teljesen véletlenül választották ki az előadás napját, de a városban tapasztalható felfokozott „ünnepi” hangulat miatt éppen jó időpontban van az előadás. A város többségi lakossága azt ünnepli a napokban, hogy 1919. április 20-án az első román katona betette a lábát az előtte több mint 850 évig a magyar királysághoz és Magyarországhoz tartozó városba. Az MPE elnöke arról is beszélt, hogy nekünk, magyaroknak, az áprilisi történésekkel kapcsolatban nem szabad elfelejtenünk az 1919. április 19-i dátumot, hiszen ezen a napon a Bihar megyei Köröstárkányban 91, míg a szomszédos Kisnyégerfalván 17 helybeli polgári magyar lakost gyilkoltak le a falvakra törő félkatonai román csapatok és a szomszédos román falvak lakosaiból verbuválódott gyilkosok.

A folytatásban Bordás István vázlatosan bemutatta Pozsony történelmét, a kezdetektől napjainkig. Beszélt a 907. évi pozsonyi csatáról, a szomszédos, a Pozsonyhoz közeli Dévény váráról, Pozsony középkori történetéről. Mint elmondta, Pozsonyban 1563-ban volt az első koronázás, az utolsó pedig 1830-ban. A vetítettképes előadás során bemutatta a koronázások helyszínét, a pozsonyi várat, a magyar nemesek ma is megtekinthető egykori palotáit, köztük például a Grassalkovich-palotát, amelyből az eltelt évek során szlovák Elnöki Palota lett. Az előadó bemutatta a híres pozsonyi várat is, amelynek egyik tornyában őrizték a Szent Koronát. A magyar Szent Korona másolata egyébként a koronázásoknak helyet adó Szent Márton Székesegyház tetején is megtekinthető. A 85 méter magas torony tetején aranyozott rézlemezekből rajzolódik ki a mintegy 150 kg-os korona.

Bordás István személyes tapasztalatait is megosztotta a jelenlévőkkel, ugyanis személyesen is felkereste a bemutatott épületeket, helyszíneket. Az előadás végén a szervezők egy rövidfilmet is levetítettek Pozsonyról.

Facebook
Érintő hírportál