A román babakötvény nem más, mint burkolt pénzelszívás

A román babakötvény nem más, mint burkolt pénzelszívás

Mint arról  a napokban már beszámoltunk, az állami kincstárnál minden 18 évesnél fiatalabb román állampolgár nevére megnyitott Junior Centenar megtakarítási számlára bármikor elhelyezhet összeget lejben a tulajdonos törvényes képviselője vagy bárki más, átutalással, postai utalvánnyal vagy készpénzben valamely kincstári pénztárnál. A jogszabály értelmében a bankszámla tulajdonosai 18 éves korukig évente 600 lejt kapnak az államtól, amennyiben abban az évben legalább 1200 lejt helyeztek el a számlán. Ha a letétbe helyezett összeg nem éri el az 1200 lejt, az állami prémium elmarad, de a számlán lévő összeg kamatozik. Az évi kamat 3 százalékos. Az értelmezések szerint ugyanakkor csak az 1200 lejes letét után jár a kamat, a 600 lejes támogatást az állam akkor folyósítja, amikor a gyerek betöltötte a 18. életévét, és csak azok után az évek után, amelyekben megvolt az 1200 lejes minimum. Az erre a számlára elhelyezett összeg ugyanakkor nem haladhatja meg a 100 ezer eurót. A tulajdonos nagykorúságának elérése előtt csak abban az esetben vehető ki összeg, amennyiben ezt a kiskorú súlyos betegségének kezelésére kell fordítani.

Ilyen feltételek mellett nem aratott osztatlan sikert a román babakötvény-program, amely ugyanakkor számos olyan kérdést vet fel, amelyre nem ad választ a tavalyi év végén elfogadott, idéntől hatályba léptetett törvény, és egyelőre a kormány sem pontosított. Sokan azt róják fel, hogy minden előzetes a bejelentés és kérés nélkül megtakarítási számlát nyit az államkincstár fiókjaiban valamennyi 18 évesnél fiatalabb román állampolgár számára, és évi minimum 1200 lejes letét esetén további 600 lejes prémiummal járul hozzá.

Mások szerint a fő gondot az okozza, hogy az intézkedés tovább mélyíti a társadalmi szakadékot, hiszen épp a mélyszegénységben és létminimum alatt élők azok, akik a leginkább állami támogatásra szorulnának, a program haszonélvezői közül viszont ők kiesnek, hiszen nincs annyi pénzük, hogy minden gyerekük után félretegyenek havonta 100 lejt. Eközben a gazdagabbakat pluszpénzhez juttatja az állam.

Ezzel a lehetőséggel vélhetően azok fognak élni, akik rendelkeznek gyermekenként 1200 lej befektetni való készpénzzel – valószínűleg az átlagos romániai életszínvonal alatt vagy a mélyszegénységben élő gyermekek és szüleik számára nem ez lesz a kitörési pont a társadalmi kirekesztettség állapotából. Hiszen ez a beruházás havi 100 lej letétet jelent, az összeg pedig megsokszorozódik a gyermekek számával. Jogosnak nevezte azoknak az elégedetlenségét is egyúttal, akik azt róják fel, hogy az állam az 1200 lejes letét után 3 százalékos kamatot fizet, ami valahol az előrevetített inflációs ráta körül mozog, ám a pénzhígulás üteme 2018. harmadik negyedévében 5 százalékos volt a Román Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint – írja többek között a kronika.ro.

Facebook
Érintő hírportál