Megalázás, stressz és lelki terror a munkahelyeken

Megalázás, stressz és lelki terror a munkahelyeken

Romániában még gyerekcipőben járnak azok a munkavédelmi jogszabályok, amelyek a munkahelyi megalázásokra, pszichológia terrorra, megfélemlítésekre vonatkoznak. Az európai országokban erre a jelenségre a „mobbing” kifejezést használják.

A mesterségesen keltett munkahelyi stressz, valamint a munkahelyi pszicho-terror (mobbing) már régóta foglalkoztatja az európai munkavédelmi hatóságokat. Nálunk erre vonatkozóan alig létezik konkrét megelőzés vagy védelem. Ennek okai a hiányos jogszabályokban gyökereznek. Az igazság az, hogy Romániában elavultak ezek a munkavédelmi törvények. Fel kellene ebben is zárkóznunk a nyugat-európai országokhoz, melyekben a vállalati orvosok nyomon követhetik a pszichológiai elváltozásokat is az alkalmazottakon, valamint számon lehet tartani ennek következményeit a termelésben.

Volt rá példa Romániában is, és az alkalmazott meg is nyerte a pert a munkaadóval szemben. Azonban ezek a perek itthon ritkaság számba mennek. Mivel a jogszabályok hézagosak, a munkavállaló nehezen tudja bizonyítani állításait. Egy ilyen eljárás után, ha vissza is tér ugyanabba a közegbe, pszichológiailag sokkal rombolóbb hatású, mintha felvállalná, hogy új munkahelyet keres. Azt tudni kell, hogy a nyugaton a mobbing nem abban nyilvánul meg, mint a kelet-európai országokban. Ott a munkavállaló túlhajszolását vagy a közösségen belüli megbélyegzését (faj, nemi beállítottság, fizikai jellemzők, stb.) esetleg szexuális zaklatását értik ez alatt. Romániában is előfordul ezek legtöbbje, sőt a túlterhelés, alacsony bérekért való kiszipolyozás itt is fennáll a javából. Csakhogy nálunk ennek még egy, talán veszélyesebb válfaja is létezik. Mégpedig az, amikor a vállalatvezető vagy közvetlen főnök, addig macerálja az alkalmazottat, míg az önszántából meg nem szünteti a munkaviszonyát. Itt megint a jogszabályokra kell visszatérnünk. Ugyanis külföldön, ha a munkáltató el akarja küldeni az alkalmazottat, elküldheti bármikor minden különösebb huzavona nélkül. A román munkatörvények ezt nem engedélyezik. Ezt a lépést számos procedúra kell hogy megelőzze. Ha a vállalat vezetője meg akar szabadulni az alkalmazottól, csak többszöri megrovások után teheti azt meg. Néha még ezek sem egyértelműek, mert a munkavállaló bármikor pert akaszthat a nyakába. Ezt megelőzendő, indul be a terrorgépezet, mely garantáltan „meggyőzi” az alkalmazottat, hogy láb alatt van.

Romániában nyomatékosan még soha nem foglalkoztak ezzel a problémával, jelenséggel. A munkatörvénykönyvet gyökeresen át kellene reformálni ahhoz, hogy ezeket meg lehessen előzni, vagy valamennyire vissza lehessen szorítani. Addig, míg a jogszabályokon nem változtat a román törvényhozás, csak mélyülni fognak ezek az egészséget károsító jelenségek és nem látni az alagút végét.

Munkajogi szakértők szerint, amit tenni lehet, ha a munkavállaló írásban iktatja a munkáltatónál a sérelmeit, s ha késik a válasz, vagy nem változnak a körülmények, ugyanezt megteheti a Területi Munkaügyi Felügyelőségnél is (ITM).

Nálunk a munkatermelékenységet sajnos senki sem akarja ösztönözni a nyugodt légkörrel. Senki nem látja át a tényt, hogy egy szellemileg kiegyensúlyozott alkalmazott többre képes, hatékonyabb, minőségi munkát végez. Ebből a munkáltatónak is csak haszna származhatna.

Sütő Éva

(fotó: illusztráció)

Facebook
Érintő hírportál