Szobrot kapott Sass Kálmán mártír lelkész Érmihályfalván

Szobrot kapott Sass Kálmán mártír lelkész Érmihályfalván

A reformáció 500 éves jubileuma részeként került felavatásra Sass Kálmán 1956-os mártír lelkész büsztje Érmihályfalván, amelyet a vasárnap délelőtti istentisztelet után lepleztek le a református templomkertben.

Dr. Sass Huba

A két évtizedig itt szolgáló lelkipásztort a kommunista rendszert aláaknázó és egyéb főbenjáró bűnökért 1958-ban végezte ki az akkori román államhatalom. Tulajdonképpeni rehabilitációjára a mai napig nem került sor, bár a család ez ügyben (valamint javaik visszaszolgáltatásának és a meghurcolt családtagok morális kárpótlásának ügyében) huszonhárom pert folytatott eddig a román állammal.

A templomi szertartáson Nt. Dénes István Lukács élesdi lelkipásztor, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület generális direktora hirdette az igét. Az igerésszel párhuzamot vont Dániel próféta Istenhez, illetve népéhez való hűsége és a mindenkori hatalom által üldözöttek, meg nem alkuvók és állhatatosak között, utalva itt a mártírhalált halt egykori lelkészre is, aki Isten elhívottjaként állt helyt olyan időkben, amikor ez főbenjáró bűnnek számított a kommunista hatalom előtt.

Bereczki András ny. lelkipásztor

Nt. Dénes István Lukács lelkipásztor szószéki szolgálatát követően a konfirmandusok énekét és versmondását, a Debreceni Kollégium diákjainak rövid előadását, valamint Baricz Nánási Balázs, Csűri Enikő, Balázs Máté, Balázs Borbála, Berei Ádám, Fele Jázmin és Fele Milán szavaltait  hallgathatta meg a gyülekezet. Bemutatásra került a Mártírok százada című kötet is, amely olyan magyar református lelkészekről szól, akik a múlt században – különösképpen az 1956-os esemény következtében – vértanúságot szenvedtek. A kötetet Bereczki András nyugalmazott paptamási lelkipásztor állította össze és ismertette röviden a hallgatóság előtt.

Az istentiszteleten, illetve az azt követő eseményen több illusztris személyiség mellett jelen volt a Sass család is.

A műalkotás a templommal szemben kialakított sétány végén kapott helyet. Leleplezése előtt Balázs Eszter mondott verset.

Sass Kálmán büsztje

A szobor létrejöttének előzményeihez tartozik, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából Érmihályfalván járt Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, aki ígéretet tett a helyi közösségnek egy Sass Kálmán-szobor kivitelezésének költségeire. Az ígéretet tett követte, így ebben az esztendőben a Lakiteleki Népfőiskola Alapítványon keresztül, illetve a Magyar Kormány és az Országgyűlés támogatásával méltó helyére került a mártír lelkész bronzba öntött mellszobra, amely Lantos Györgyi Csongrád megyei szobrászművész munkája.

A büsztöt Lezsák Sándor és dr. Sass Huba, a mártír lelkész fia leplezte le.

Az Országgyűlés alelnöke ünnepi beszédében Sass Kálmán életútját és halálát, családja meghurcolását, hosszú, eredménytelen pereskedéseit elevenítette fel, majd kitért az 56-os mártírok határon innen és túlról való utóéletére is, mondván, hogy Magyarországon is vannak még olyan áldozatok, akiknek mind a mai napig nem szolgáltatott elégtételt az utókor. Az alelnök beszéde után dr. Sass Huba köszönte meg édesapja méltatását és a magyar kormány kitüntetett figyelmét.

Több illusztris vendég mellett magánemberként és a Sass család tagjaként jelen volt Fazekas Sándor magyar földművelésügyi miniszter is.

A szobrot, valamint az odaseregletteket Balázsné Kiss Csilla és Balázs Dénes János lelkipásztorok áldották meg.

Az eseményen több százan vettek részt az Érmellékről, a Partium több településeiről, valamint a határon túlról is sokan megtisztelték jelenlétükkel a történelmi eseményt. Koszorút helyeztek el a családtagok, a jelenlévő személyiségek, valamint az egyházközség. A helyi elöljáróság ezúttal sem képviseltette magát az ünnepi szertartáson.

Sütő Éva

 

 

Facebook
Érintő hírportál