Tisztelgés egy érmelléki államférfi emlékezete és a nemzet költője előtt

Tisztelgés egy érmelléki államférfi emlékezete és a nemzet költője előtt

Csütörtökön, a délutáni órákban a nemrégiben még Bernáth József nevével fémjelzett iskolaépület (kerekeskúti) előtt gyülekeztek a mihályfalviak, ahol az egykori érmelléki országgyűlési képviselő és ’48-as hadfi emléktáblája áll.

Az érmelléki és ezen belül a mihályfalvi szabadságharcosok legkiemelkedőbb személyisége Bernáthfalvi Bernáth József (1801–1860) volt. Élete összefonódott Bihar vármegye politikai életével, szabadságharcával. Előbb Bihar vármegye tiszteletbeli, majd tényleges szolgabírójává nevezik ki, majd 1837–41 között az érmelléki járás főszolgabírójaként, később 1839-től a pozsonyi országgyűlés érmelléki követeként szerepel. 1842–45 között pedig bihari alispánná nevezik ki.

1848. március 22-től Bernáth József Bihar vármegye állandó közcsendi bizottmányának tagja, majd a bihari ellenzék a székelyhídi választókerület népképviselőjének választja meg. 1848. május 27-én Nagyvárad díszpolgárává nevezik ki.

Tagja volt az országgyűlés Bécsbe küldött 100 tagú küldöttségének is. Bihar vármegye önvédelmi harcának szervezésében is tevékenyen részt vett.

A szabadságharc leverése után kötél általi halálra és jószágvesztésre ítélték. Ezt a halálbüntetést később életfogytiglani fegyházra változtatták. Két és félévi fogság után családja kegyelmet kér számára. Birtokait elveszítve – jószágai így került a Bujanovicsok kezére – 1860. március 14-én agyvérzésben hal meg. A református templom alatti kriptában alussza örök álmát, a család többi tagjával egyetemben.

Kuthy Lajos (1813–1864) író, drámaíró emlékére állított márványtábla is az iskolaépület falán található. Az itt született író a szabadságharc idején kormánytisztségig vitte. A sokat vitatott sorsú irodalmi személyiség emlékére egyre ritkábban kerül koszorú…

Innen ünnepi istentiszteletre, később a Széchenyi térre vonultak át az egybegyűltek, ahol az ünnepi műsor tovább folytatódott, ezúttal Petőfi Sándor emléktáblájánál. Varga Róbert történelmi összefoglalóját, illetve a dihenesi iskola kisdiákjainak műsorát követően intézmények, civil szervezetek, politikai pártok helyezték el a kegyelet virágait a nemzet költőjének tiszteletére.

A nemzeti oldal képviseletében mindkét helyszínen Kind Renáta Klára és Laskovics István (EMNT), valamint Tóth Csaba és Baricz Nánási Ferenc (EMNP) koszorúzott.

A Bartók Béla művelődési házban átadták az idei Márciusi Ifjak Díjat, melyet idén Jock Evelin vehetett át.

Beszédet mondott Nyakó József polgármester és Bíró Rozália Bihar megyei parlamenti képviselő, közreműködött a Nyíló Akác néptánccsoport, a Veres László Zsolt Városi Kórus, a Csilinka gyermekkórus, valamint a Móka színjátszó csoport.

Sütő Éva

 

Facebook
Érintő hírportál