Az augusztus 20-i nagyváradi ünnep közös sikerünk

Valódi ünnepi hangulatú rendezvénysorozat helyszíne volt Szent István napján a megyeszékhely főtere, mely talán évek óta nem látott ennyi felszabadultan ünneplő magyar embert, mint idén.

A megyénk civil szervezetei és az Erdélyi Magyar Néppárt által szervezett és már hagyományosnak mondható kenyérszenteléssel egybekötött nemzeti ünnep százakat csábított ki a Szent László térre. A Nagyvárad és a Térsége Turizmusfejlesztési Egyesület és a helyi önkormányzat szervezésében, az Érmelléki Gazdák Egyesülete partnerségével megvalósult termelői vásár pedig minden korábbinál nagyobb sikert aratott. A Bihar, Szatmár, Kolozs és Hargita megyét képviselő közel ötven termelő és kézműves minőségi és egyedi árucikkei igazi idegenforgalmi látványossággá változtatták a vásárt, a helyi vásárlók és érdeklődők mellett számos külföldi turista itt ismerkedhetett meg az Érmellék fogalmával, az itteni emberek szorgalmával, kézügyességével. Szervezőként öröm volt látni, hogy egyre nagyobb a tudatos, a helyi termékeket előnyben részesítő vásárlók száma, egyre nagyobb keresletnek örvendenek az egyedi minőséget képviselő feldolgozott termékek, kézműves árucikkek.

A termelői vásár újabb sikere fontos eredménye tehát az érmelléki gazdákat tömörítő egyesületnek, mely komoly ösztönzést és segítséget jelent a helyi termelőknek, kézműveseknek, hogy tudjanak kitartani hivatásuk mellett, és tudják tovább adni a megszerzett tudást, a felgyűlt tapasztalatot a következő nemzedéknek, hiszen van igény és fogadókészség az általuk képviselt különleges értékekre.

A magyar államalapítás ünnepe nem lehetett volna teljes a már megszokott, magas művészi színvonalat képviselő debreceni virágfesztivál allegorikus virágkocsijai nélkül. A világjárvány miatti kimaradás után Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó járt közben a hagyomány folytatása érdekében, hogy idén ismét megérkezhessenek Nagyváradra a virágkocsik, melyek élő szimbólumai a Nagyvárad és Debrecen közötti régre visszanyúló testvérvárosi kapcsolatoknak.  A Nagyvárad és Térsége Turizmusfejlesztési Egyesülete szervezésében szombaton hajnalban a város főterére érkező három virágkocsi osztatlan sikere jól példázza a határokon átnyúló kapcsolatok fontosságát, hiszen a nemzet egységét megtestesítő Szent Koronát ábrázoló virágkompozíció ezzel nem csupán jelképesen, hanem kézzel fogható módon is megteremtette az összetartozás kötelékét magyar és magyar között a határ két oldalán, s ezen túl, anyaországi és helyi polgárok között is, nemzetiségtől függetlenül.

Ugyanakkor a megyénkben az Érmelléki Gazdák Egyesülete által nyolc esztendeje elindított, és ismertté tett Magyarok Kenyere program Bihar megyei záróeseménye is augusztus 20-án, a Szent László téren zajlott, melynek rangját jelzi, hogy a már említett és fontos nagyváradi hagyománnyá vált kenyérszentelés alkalmával a történelmi egyházaink képviselői által megszentelt és megáldott, majd az önkéntesek által kiosztott kenyér közel ezer résztvevőhöz jutott el, így bizonyosan állítható, hogy helyi magyar közösségünk járványt követő legnépesebb eseménye lett.

Nagyvárad magyarsága példát mutatott és idén is az évezredes magyar állam hagyományaihoz méltó módon ünnepelt.

Az Érmelléki Gazdák Egyesülete

Facebook
Érintő hírportál