Az érmelléki emberek iható, megfizethető ivóvizet érdemelnek

Három témában tartott ma sajtótájékoztatót Nagyváradon Habinyák István, az Erdélyi Magyar Szövetség Bihar megyei elnöke, illetve Moldován Gellért, a párt nagyváradi szervezetének elnöke. A központi téma az Észak-Nyugati Víz- és Csatornaszolgáltató Rt. (Sc. Apă Canal Nord Vest SA.) által tervezett áremelés volt, mely a megye magyar lakosságának jó részét érinti.

Elöljáróban Moldován Gellért ismertette az Erdélyi Magyar Szövetség nagyváradi ünnepi  rendezvényének programpontjait, tolmácsolva, hogy szeretettel várnak mindenkit március 15-én, a különböző helyszíneken. A programról a korábbiakban részletesen beszámoltunk. 

A víszolgáltató témájára rátérve, Habinyák István ismertette:  Első körben több mint duplájára növeli egy köbméter víz árát az Észak-Nyugati Víz és Csatorna RT azokon a településeken, ahol a cég szolgáltatja a vizet. Ennek értelmében, Bihar megye több mint 20 döntően magyar többségű településén, az ivóvíz ára 3,19 lejről 7,3 lejre nő köbméterenként, míg a szennyvíz elvezetéséért az eddigi 2,93 lejes köbméter ár helyett, 6 lejt kell majd fizetniük a fogyasztóknak. Hozzátette: Értesülések szerint nem ez lesz az utolsó emelés, ugyanis júliustól újabb áremelést terveznek, amikortól a víz és a szennyvízelvezetés ára elérheti a 20 lejt köbméterenként, amit ha lebontunk egy 4 tagú családra, ahol az átlagfogyasztás 10-12 köbméter havonta, ez akár 200-240 lejbe is kerülhet.

A cég, a drasztikus áremelést a Közszolgáltatásokat Szabályozó Országos Hatóság (ANRSC) által kidolgozott árszámítási modellel indokolja, ami a következőket veszi figyelembe: az üzemeltetési költségek, energiahordozókra vonatkozó megnövekedett költségek, valamint a karbantartási költségek megnövekedése.

Az EMSZ szerint, az energiahordozók áremelkedése 25, legfeljebb 30 százalékot tesz ki a vízdíj árából, tehát nem indokolt  a háromszoros emelés. Ami pedig az üzemeltetési költségeket és a karbantartást illeti, tudnunk kell azt, hogy az önkormányzatok sokszor saját maguk hajták végre a hibaelhárítást, nem várva addig amíg a cég képviselői megérkeznek – világított rá Habinyák István.

Tudni kell azt is hogy, a különböző beruházásokat sok esetben maguk az önkormányzatok végezték el pályázatokból valamint saját forrásokból, a vízszolgáltató a munkák végeztével utólag pedig átvette.

Az Észak-Nyugati Víz- és Csatornaszolgáltató Rt. hivatkozik a Közszolgáltatásokat Szabályozó Országos Hatóság (ANRSC) egy másik rendeletére, amely kimondja, hogy egy háztartás a rendelkezésre álló jövedelmének legalább a 2,5% víz- és csatornadíjra kell fordítsa. A statisztikai adatok alapján a Bihar megyei átlagjövedelem 4241 lej, amit ha egy  négy tagú családra lebontunk, ahol 2 kereső személy van akkor a megemelt víz és csatornadíj minimum 212 lejes kiadást jelentene háztartásonként, havonta.

Eléggé sajnálatos módon az átlagjövedelem az Érmelléken, a Hegyközben illetve a Berettyó mentén messze nem éri el a 4241 lejest átlagot, sőt, inkább a minimálbér felé tendál, ugyanakkor sokan a munkahelyek hiányával küszködnek. Az önkormányzatokban dolgozók valószínűleg megkeresik ezt az összeget, de a privát szférában nincsenek ekkora fizetések, így a megemelt vízdíj nagy terhet róna az amúgy is rossz anyagi helyzetben levő családokra – nyomatékosította.

A politikus összehasonlításképpe ismertette a nagyváradi vízdíjakat is:  Nagyváradon 1 köbméter ivóvíz 4,51 lejbe kerül a szennyvízelvezetés pedig 3,73 lejbe ( összesen 8,24 lej) kerül.

Habinyák István kiemelte: A cég saját állítása szerint az Észak-Nyugati Fejlesztési Kistérséget azért hozták létre, mivel többszáz millió eurós beruházásokra csak regionális szolgáltató pályázhat, így teremtve meg az uniós források lehívásához szükséges intézményi hátteret. Sajnos nincs tudomásunk több százmilliós uniós pályázatokról, de ennél kisebbekről sem. Utolsó pontként megemlítette az ivóvíz sok településen értékelhetetlen minőségét is. melyet a kistérségi társulások önkormányzati vezetői is felháborítónak tartanak, nem csak a lakosság.  Valós probléma, hogy a háztartásokban a törvények, és az Európai Unió előírásai által megszabott egészségügyi határértéknél sokkal rosszabb minőségű vizet kénytelenek a lakosok használni alternatíva híján.

Az EMSZ javaslata a probléma megoldására a következő: amennyiben nem javul a víz minősége vagy nem állnak el a drasztikus áremelésektől a vízszolgáltató vezetői, az önkormányzatok gondolják át a monopolhelyzetben levő vízszolgáltatóval való együttműködést. Végső megoldásként lehetősége lehet egy önkormányzatnak, akár egy saját  vízszolgáltató cég létrehozására, vagy amennyiben ez nem lehetséges, akkor az ívóvíz árának a szubvencionálása (támogatása) is megoldás lehet.

Az érmelléki emberek megérdemlik azt, hogy elérhető áron és a szabványoknak megfelelő tiszta vizet igyanak, bármikor is megnyitják a csapokat – összegezte az Erdélyi Magyar Szövetség politikusa, aki azt is bejelentette, hogy amennyiben a helyzet nem oldódik meg a párt önkormányzati képviselői aláírásgyűjtést kezdeményeznek az érintett településeken.

Magyar személyiségekről is nevezzenek el utcákat Nagyváradon

Moldován Gellért, az EMSZ nagyváradi szervezetének vezetője bejelentette: a rohamosan fejlődő és terjeszkedő Nagyváradon egyre több új utca létesül, ezért Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó közbenjárásával azzal a kéréssel fordultak az illetékesekhez, hogy nagyváradi, illetve Bihar megyei születésű vagy kötödésű magyar közéleti személyiségekről, kulturális szereplőkről is nevezzenek el utcákat. Első körben hat olyan személyt neveztek meg, akik ismertek a nagyváradiak előtt, és életük során nem csupán valódi értékeket teremtettek, de sok esetben akár világhírnévig  is eljutottak. A hat javasolt személy, akiről a közeljövőben utcát nevezhetnének el Nagyváradon, a következő: Wagner Nandor szobrász, Jakab Dezső építész, Dayka Margit színművész, Kristófi János festőművész, gróf Rhédey Lajos mecénás, felsőházi tag, és Knézy Jenő sportriporter, kommentátor.

A politikus elmondta, javaslatuk a Bihar Megyei Tanács névadásokkal foglalkozó illetékes bizottsága elé került, reménykednek a kérés minél gyorsabb pozitív elbírálásban.

Az Erdélyi Magyar Szövetség sajtóirodája

 

Facebook
Érintő hírportál