December – egy 1662-es kalendáriumból

December – egy 1662-es kalendáriumból

A régi tapasztalatok gyűjteményében, egy 1662-es kalendáriumban karácsony haváról ez áll: Ebben a hónapban 31 nap van.

A hizlalt disznót a hó utolsó negyedére le kell vágni és tartósítani. A tavakra vigyázni kell, jól kitisztítani, és ha befagynak, lékeket kell vágni rajtuk, hogy a halak meg ne fulladjanak. A juhokat néha, ha az idő engedi, ki kell hajtani, a majorban pedig ellenőrizni kell, hogy a marhák kapnak e rendesen eleséget. Az elraktározott gyümölcsöt át kell válogatni, a rothadtakat ki kell szedni.

Luca napjára megszűnnek az emberben a hosszú betegségek.

Ha karácsony havában dörög az ég, sok lesz a szeles nap. Ebben a hónapban fogják a farkasokat, rókákat, nyulakat, a foglyot és a fácánt. A ludaknak karácsonyig kell enni adni eleget, utána kevesebbet, így jobban tojnak. A juhok elé égerfa levelét kell vetni, amelyik abból nem eszik, nehezen marad meg esztendőre.

Szent Kelemen napján kezdődik a tél. A gazda télen ne restellje megtekinteni az istállóban az állatokat, naponta háromszor, négyszer is. Zárt legyen az istálló, hogy a hideg és a hó rájuk ne menjen.

A méheket oltalmazni kell egerektől, madaraktól, hóesésben be kell rakni a kasokat zárt helyre, mert megvakulnak tőle. A kenyér, amit ebben a hónapban sütnek, eltart pünkösdig is.

Karácsony előtt a nedvesség nem árt a vetésnek, de a karácsony utáni annál inkább. Ebben az időben még lehet trágyát hordani a földekre, ha az idő engedi, mert azt a hó és a nedvesség beviszi a földbe. A hús füstölését is ebben a hónapban kell elvégezni.

Télben az építéshez való fát fel kell vágni, mert az nem lesz szuvas. A tüzelni való fát is ilyenkor kell behordani. A kerti fákat is meg lehet óvni a nyulaktól, ha a kérgüket tehéntrágyával, amibe üröm van keverve, körbe kenik. A fiatal fákat és az oltott gallyat saját nyálával bekenve óvhatja meg a gazda.

Januárban, vagy februárban jó összeereszteni a kant az emsével, mert akkor áprilisban malacoznak. Enni legjobb a négy, öthetes malac. A lovak patkóját meg kell élesíteni és hegyesíteni, hogy ne csússzanak.

A tél hosszát is meg lehet jósolni ilyenkor. Ha a szobában tartott fülemüle hamar, már karácsony után énekelni kezd, hamar jön a nyár. Ha decemberben, januárban, februárban kevés hó, fagy, hideg van, márciusban, áprilisban bepótlódik. A zöld és meleg karácsony könnyen fehér húsvétot hozhat. A csuka mája, ha elől hegyes, hátrafelé széles, nagy hidegek következnek.

Ha karácsonyestén és éjszaka tiszta, csendes idő van, szél és eső nélkül, reggel pedig szép idő van, a következő esztendőben sok bor lesz.

Eddig tartottak a gazdáknak szóló jó tanácsok a kalendáriumban decemberre, vagy ahogy a régiek mondták, karácsony havára.

Farkas László átdolgozása, Nagyvárad

Facebook
Érintő hírportál