Egy cégkonzorcium működteti tovább a székelyhídi biogáz-erőművet

Magánüzemeltetőknek fogják koncesszióba adni a székelyhídi biomassza üzemet. A biogáz-erőművet az Ave Bihor Kft. és a  New Life Energy Kft. cégekből álló konzorcium fogja működtetni. Ez a cégtársulás volt egy egyetlen ajánlattévő az üzem működtetésére kiírt licitáción.

A Bihar Megyei Tanács az Ecoland társult tagja, Székelyhíd és Bihardiószeg községekkel együtt.  A székelyhídi biomassza-erőmű koncesszióba adásának célja, hogy biztosítsa a létesítmény zavartalan tevékenységét és a teljes kapacitással történő zöldenergia előállítását.

Az Európai Bizottság közelmúltban készített jelentése szerint az Európai Unióban évente 153 millió tonna biológiailag lebomló hulladék (élelmiszer) keletkezik. Ez a mennyiség évente mintegy 8 százalékkal emelkedik. Az uniós tagállamok komoly kötelezettségeket vállaltak a keletkező hulladékok mennyiségének csökkentésére és az újrahasznosított hulladékok növelésére.

E tekintetben a székelyhídi biomassza üzem növelheti a megújuló forrásokból származó villamos energia előállítását, valamint hozzájárul a szeméttelepre szállított hulladékok mennyiségének csökkentéséhez.

A biomassza-erőmű az Ecoland Csoport Közösségek Közti Fejlesztési Egyesület által irányított Integrált Hulladékgazdálkodási Menedzsment Rendszer részét fogja képezni.  A nyersanyagot a biológiailag lebomló hulladékból állítják elő. Az üzemben feldolgozandó nyersanyag becsült mennyisége évente 45.500 tonna. A becslések szerint e mennyiségnek a 21 százaléka biológiailag lebomló települési hulladék, 23 százaléka a mezőgazdasági tevékenységekből származó hulladék, 56 százaléka pedig a termelési tevékenységekből származó biológiailag lebomló hulladék. Az üzemeltető vállalja, hogy a székelyhídi biomassza gyárban a megújuló energiaforrásokból származó zöldenergia termelését 2.500 Mwh-ra növeli évente.

 „A biomassza üzem koncesszióba adása két szempont alapján is  előnyös. Az egyik a pénzügyi aspektus, ugyanis eddig a Bihar Megyei Tanács támogatta a létesítmény szinte teljes működését, a bevétele pedig ennek az összegnek mintegy 10 százalékát tette ki.  A másik egy műszaki szempont, mivel az a szándék, hogy biológiailag lebomló hulladékokat használjanak nyersanyagként. Ezáltal csökkenne a szeméttelepre kerülő biológiailag lebomló hulladékokat mennyisége. Köszönöm a székelyhídi és a bihardiószegi polgármesteri hivataloknak, hogy támogatták ezt a kezdeményezést. ”, nyilatkozta Călin Gal, a Bihar Megyei Tanács alelnöke.

Az augusztus közepén aláírandó szerződés időtartama 120 hónap.  A szerződésben lévő minden egyes év után az árverést megnyerő cégtársulás 500 ezer lejes koncessziós díjat (áfa nélkül) fizet  az Ecoland csoportnak.

Az Ecoland tulajdonában lévő üzemet egy európai uniós alapokból finanszírozott projekt keretében valósították meg, a 2007-2013-as Ágazati Operatív Program a Gazdasági Versenyképesség Növelése elnevezésű pályázatból. A biomassza üzemet 2016-ban adták át, és 23,6 millió lejbe került.

Facebook
Érintő hírportál