Egy hajszálon függ a margittai kórház akkreditációja, súlyos bűnügybe keveredett a főgyógyszerész

Mint arról több Bihar megyei román sajtóorgánum is beszámolt, a margittai Dr. Pop Mircea Városi Kórház vezetősége csütörtökön arról értesítette az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt (CAS), hogy az egészségügyi szolgáltatások minőségét vizsgáló országos hatóság 2022/32-es határozatában akkreditáció nélküli kategóriába sorolta a Bihar megyei intézményt. Ez azt jelenti, hogy nem kaphat állami finanszírozást, a CAS azonnali hatállyal, péntek reggeltől kezdődően megszüntette a két fél között élő szerződést.

Az egészségbiztosítási pénztárral kötött szerződés megszűnése következtében a kórház nem tudja elszámoltatni a betegek ellátásával járó költségeit. A Berettyó-parti kisváros  kórháza 267 ággyal rendelkezik, jelenleg 122 beteg van beutalva, ebből 17 koronavírusos fertőzött. A kialakult helyzet nyomán egyelőre nem tudni, hogy a kórház továbbra is elláthatja feladatait, fogadhat-e új betegeket, vagy a meglévőket is át kell szállítani más intézménybe.

Súlyos vádak a főgyógyszerész ellen

A Bihoreanul című román hetilap  információi szerint az ügyészség vádat emelt Balogh Éva, a margittai kórházban főgyógyszerészként alkalmazott szakember ellen anyagi haszonszerzés céljából elkövetett informatikai visszaélés, okirat-hamisítás és hamis nyilatkozattétel alapos gyanúja miatt. A vádlott a több éve húzódó ügy nyomozati anyaga szerint „magánpraxisa” révén sok ezer olyan egészségügyi szolgáltatást számoltatott el, amelyeket a valóságban senki nem végzett el.

A vádirat szerint Balogh Éva négy éven keresztül – az okozott anyagi kár mellett– több tucat, ágyhoz között beteg adataival élt vissza tudtuk nélkül, illetve magukat a pácienseket is kár érte, hiszen valójában nem részesültek az őket megillető szolgáltatásokban. A vádlott a betegek egészségügyi kártyáját megszerezve ezrével vett nyilvántartásba fiktív, valójában el nem végzett beteggondozói szolgáltatásokat (például intravénás gyógyszerbeadás, sebkezelés, műtét utáni varratok eltávolítása, vizeletgyűjtő bekötése, stb.), miközben valójában csupán néhány, saját költségre vett pelenkacsomagot juttatott el a páciensekhez.

Bradács Aliz, a kórház igazgatója, és Balogh Éva főgyógyszerész

A nyomozó hatóság szerint Balogh 2015-től kezdve négy év alatt havonta öt és tizenötezer lej közötti összeg elszámoltatását kérte és kapta meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztától, a pénzt pedig – összesen 301 325 lej – magáncélokra használta fel. A Bihoreanul megkereste Balogh Évát is, aki úgy fogalmazott, fogalma sincs mivel vádolják, és azt sem érti, hogy ez miért tartozik a nyilvánosságra. A portál ez ügyben korábban megszólaltatta Bradács Alíz margittai kórházigazgatót is, aki elmondása szerint csak segíteni akart egy cégen – amelynek szolgáltatásaira nagy szükség van –, amikor engedélyezte, hogy az intézményben Balogh Éva rendelőt működtessen, és bérleti szerződést kötöttek. Az ügyészek 2018 óta vizsgálódnak az ügyben, Balogh Éva ebben az évben felszámoltatta cégét.

A kórház akkreditációjának megvonása (ez a legsúlyosabb szankció amelyet egy közkórházzal szemben hozhatnak) hátterében tehét ez az ügy állhat. A helyzet annál is súlyosabb, mert az egészségügyi intézmény nem csupán a margittai lakosokat szolgálja ki, hanem a környező települések mintegy 100 ezer fős lakossága is erre a kórházra van utalva.  Mint ismert, a kórház igazgatója Bradács Aliz Cseke Attila bizalmi embere, az intézmény pedig az elmúlt években gyakran kapott kiemelt szerepet Cseke és az RMDSZ választási kampányaiban amolyan mintakórházként.

Forrás: ehir.ro

Facebook
Érintő hírportál