Elveszettek és veszendők

Elveszettek és veszendők

Napjainkban az Érmelléken sok műemlék értékű templomot, kastélyt, kúriát mentettek meg az enyészettől. Egyeseket egyházi alapítványok segítségével, másokat megyei, önkormányzati pénzekből vagy határon átívelő projektekből sikerül felújítani. Múltat konzerválni minden időben dicséretes dolog. Főleg manapság, amikor a nemzetek eszmei értékei, sajátosságai veszendőre vannak ítélve ebben a nagy képlékeny, határok nélküli, katyvaszban, egyvelegben.

A restitúciós törvények útvesztőinek „köszönhetően” olyan épített örökségek mentek tönkre és adták meg magukat az enyészetnek, amelyeket soha többé nem lehet pótolni. Ilyen volt a gálospetri Dráveczky-kúria is, amely néhány évvel ezelőtt pusztult el. Az érkenézi Szlávy-erőd megmentésére sem történtek erőfeszítések, végleges pusztulása még a kommunista érában következett be. (Egyetlen „bástya-szem” őrködik még belőle a falu felett.) Az érköbölkúti Bónis-kúriát csak még jobban kikezdte az idő, mióta elköltözött belőle a helyi iskola. Csokalyon is sok szép 19. századbeli udvarház van romos állapotban.

A Stubenberg vadászkastély hátsó része néhány éve még ilyen állapotban leledzett.
A Kuthy-udvarház Érkeserűben.

Az érkeserűi Kuthy-ház  még legutóbb is lakatlanul, málladozva várta a szebb jövőt, hasonlatosan az Stubenberg grófok albisi vadászlakához, amelyhez fogható szépségű erdei kastély nincs is a környéken, bár a hátsó része pár éve még eléggé elhanyagolt állapotban volt. A múlt század elején vadászlakként szolgált, ahová a gróf és meghívottai szálltak meg egy-egy nevezetesebb vadászati szezon alkalmával. Az államosítás után az elvtársak is itt vadászgattak grófi módra. A ’89-es puccsot követően rendeltetése ugyanaz maradt, csak a csomagolás változott. Néhány éve még az erdészeti hivatal tulajdonát képezte, bár a helyiek szerint kicsit halkabbak lettek azóta a vadászszezonok…

S.É.

(Címoldalon: az albisi Stubenberg vadászlak)

Facebook
Érintő hírportál