Érmihályfalvi emlékképek: A polgári iskola

Érmihályfalvi emlékképek: A polgári iskola

„Az iskola a templom előcsarnoka. Tudták ezt nagyon jól eleink. Meg is építették az iskolát mindenfelé. Sokszor  hamarabb, mint a templomot. Református népünk ma is szeretettel ragaszkodik felekezeti iskolájához, csak ott van igazi egyházi élet, ahol a felekezeti iskola a fundamentumot lerakta.” (Sass Kálmán /Üzenet)

A Magyar Királyi Állami Polgári Fiú- és Leányiskola 1942

A Magyar Királyi Állami Polgári Fiú- és Leányiskola az 1942-43-as tanévben indult be Érmihályfalván.

„Sass Kálmánnak szívügye volt a református polgári iskola. Nagy tervei voltak vele. Nagyvárad és Nagykároly között ez volt az egyetlen magyar nyelvű középiskola. Nagyon sok volt a tehetséges gyermek, őket szerette volna továbbtaníttatni.” (Balaskó Vilmos / Élet a föld alatt)

Az első iskolaév tanári kara: Kotormán István megbízott igazgató, okleveles középiskolai tanár, András Irén tanár, az I. leányosztály osztályfőnöke, Dóri Klára tanár az I. fiúosztály osztályfőnöke, Horváth Viktor református lelkész hittant tanított, Majoros Géza tanító, Petrovich Magda tanító, Betuker Tivadar római katolikus plébános hitoktató volt. 1943-44-ben az iskola neve: Érmihályfalvai M.Kir. Állami Polgári Fiú- és Leányiskola. Az igazgató Kotormán István. 1944-45-ben igazgató Székelyhídi Ágoston.

Ma a Zelk Zoltán Általános Iskola egyik alépülete (a köznyelvben csak szobros iskola)

A háború miatt  a tanárok jó része elmenekült. Sass Kálmán lelkipásztor ekkor hívta meg Balaskó Vilmos lelkipásztort igazgatónak, öccsét Balaskó Nándort – a későbbi szobrászt – tanárnak. Balaskó Vilmos   visszaemlékezésében így ír erről: „Féltett kincse volt az érmihályfalvi papnak az általuk teremtett polgári iskola. Tíz nagy érmelléki községnek az egyetlen középfokú iskolája. Nagy rábeszélésre fogadtam el az Érmihályfalvai Állami Koedukációs Gimnázium vezetését. Én – írja tovább – az iskola átszervezésébe vetettem bele magam. Több évtizedes nevelési gyakorlattal rendelkező tanárokat állítottam be helyettes tanári minőségbe. Két iskolai éven át odaadó munkát végeztek olyan eredményesen, hogy mind a váradi, mind a nagykárolyi iskoláknál jó eredményt értek el a felvételiző növendékek.”

A harmadik iskolai évben következett be a tanügyi reform.

1945-46-ban kétnyelvű bizonyítványt állítanak ki. Az iskola neve : Gimnaziu de Stat cu Limba de Predare Maghiara Valea lui Mihai / Érmihályfalvai Állami Magyar Tannyelvű Gimnázium.

1947-48-ban az iskola: Gimnaziu Mixt de Stat cu Limba de Predare Maghiara Valea lui Mihai / Állami Magyar Tannyelvű Vegyes Gimnázium Érmihályfalva.  Az értesítőket még magyarul is kiadták.

A tanügyi reform után megszűnt a gimnázium, és megszűntek a felekezeti iskolák is (…).

 

Kovács Rozália / www.helytortenet.hupont.hu

Facebook
Érintő hírportál