Mézeskalácsosságról – Betekintés a mézeskalács készítés világába – Jakó Jolán

A mézeskalács készítésének több évezredes hagyománya van Európában. Ünnepi alkalmakra már a görögök, később a római birodalom népei is gyakran készítettek különböző mézes lepényeket, mézeskalácsokat. A rómaiaktól Nyugat-, majd Közép-Európa népei tanulták meg a mesterséget. A középkorban a kolostorokban készítették a mézeskalácsot, majd a szakma kezdett polgáriasodni, és a XIII. századtól már megalakulnak az első céhek is.
A magyarországi mézeskalácsosság története a középkorba nyúlik vissza. Valószínű, hogy ekkor nálunk is a szerzetesek terjesztették.
A magyarországi mézeskalácsosságnak Debrecen az egyik legjelentősebb központja, ahol évszázadokon keresztül kiváló minőségű, messze földön híres mézeskalácsot készítettek és készítenek még napjainkban is. A múlt században, de még e század elején is, a búcsúk és vásárok nyüzsgő forgatagának velejárói voltak a mézeskalácsosok. Termékeik, (a mézesbábok, babák, huszárok, kardok, tányérok, színes tükrösszívek) nemcsak finom, ízletes csemegék voltak, de a leggyakoribb ajándéktárgyak, a kedvestől kapott, sokáig őrzött emléktárgyak is.
A virágzó mézeskalácsos mesterség már a XIX. század végén, de főleg a XX. század elején hanyatlásnak indult. Ennek fő oka a cukorkagyártás, majd a cukrászsütemények megjelenése volt. A vásárokban, búcsúkban az édességet már nemcsak a mézeskalács termékek, hanem a cukrász- termékek is jelentették. A versenyben a mézeskalácsosok háttérbe szorultak.
Azt tapasztalom, hogy mostanában ismét sokan szeretik és keresik a mézeskalácsot, a hagyományos formák mellett megjelentek új technológiával készült mézesek. (írókás, csipkés, rátétes, magos díszítés, mesefigurák, mézes-kerámia, mézes-szobrok stb.).
Egy ilyen mézeskalács bemutatónak adott helyet nemrég az érmhályfalvi Demkrácia Központ. A látogatók rácsodálkozhattak, mi minden készíthető mézeskalácsból: házikó, doboz, csipkemintás szív, húsvéti nyuszi és tojás, magyar címer, mécsestartó, stb. Valamennyi ajándékba adható és sokáig lehet benne gyönyörködni. Ahogy Mikszáth Kálmán mondta: „A mézeskalács öröm”, öröm annak, aki adja, öröm annak, aki kapja és öröm a készítőnek is.
A kiállítás idején sokan ellátogattak a mézeskalács kiállításra, a „Tudj többet, hogy légy jobb” iskolai program keretében pedig sok iskolás és óvodás is megtekintette a mézeskalácsokat.

 

 

Jakó Jolán
Érmihályfalva
2013 Március 25.

Facebook
Érintő hírportál