Művészettörténeti előadások

Művészettörténeti előadások

Csinszka: Ady özvegye, Babits szerelme, Márffy hitvese – Rockenbauer Zoltán művészettörténész könyvbemutató-előadása

„Magyar vadak” Nagyváradon, Kolozsvárott és Aradon – Bölöni György „Új magyar festők” című 1909-es kiállítássorozata Barki Gergely művészettörténész előadása;

Moderátor Imre Zoltán, a Nagyváradi Várostörténeti Múzeum – Kulturális Komplexum igazgatóhelyettese

Rockenbauer Zoltán így vall az előadásáról: „Miként az alcíme is mutatja, elsősorban nem Ady múzsájáról, hanem özvegyéről szól. A történet temetéstől temetésig tart: Ady ravatalától Csinszka koporsójáig. Elsősorban a Babits-szerelemről és a Márffy Ödönnel való házasságról szól. De természetesen felidézem benne az Adyval való kapcsolatot is. Csinszkában a múzsát igyekszem bemutatni, aki bár maga is kísérletezett az alkotással, művészként nem tudott kiteljesedni. A tehetsége leginkább abban állt, hogy más nagy művészeket inspirált alkotásra”.

A modern magyar festészet történetének egyik legérdekesebb és legreprezentatívabb vállalkozása Ady Endre jóbarátja, Bölöni György nevéhez köthető, aki 1909 nyarán vidéki nagyvárosokba, Kolozsvárra, Nagyváradra és Aradra vitte el az akkor elsősorban Párizsban alkotó modern magyar művészek legfrissebb képeit. Barki Gergely előadása egyfajta rekonstrukciós kísérlettel igyekszik szemléletessé tenni, hogy milyen fontos, ma már klasszikussá vált festmények hívták fel a vidéki nagyvárosok polgárságának figyelmét a legmodernebb művészeti áramlatokra. Különösen fontos kiemelni a ma „Magyar vadak”-nak nevezett festőket, akik szinte egy időben a franciaországi eseményekkel, elsősorban a párizsi fauvizmus eredményeit tárták vásznaikon a magyar közönsége elé.

Időpont: Május 14, kedd 18.00
Helyszín: nagyváradi vár, I épület

Mindenkit szeretettel várunk!

Facebook
Érintő hírportál