Időutazás a nagyváradi polgárság bensőséges világába a restaurált szecessziós múzeumban

Időutazás a nagyváradi polgárság bensőséges világába a restaurált szecessziós múzeumban

Európa bármelyik nagyvárosában megállná a helyét az ország egyetlen szecessziós múzeuma, a többéves restaurálási folyamat után újranyitott nagyváradi Darvas-ház. Az eredeti állapotába visszaállított, korhűen berendezett műemlék épület legapróbb részleteiben mutatja be a nagyváradi polgárság életét. 

Miközben belvárosi palotái egyre-másra nyerik vissza eredeti kinézetüket, és régi hírnevét is kezdi visszaszerezni, az idén turisztikai célponttá avanzsált Nagyváradon kevés jel utal arra, hogy milyen lehetett az élet a város fénykorában. Száz évvel ezelőtt, amikor tehetős polgárai felépítették szemet gyönyörködtető szecessziós palotáikat, a gazdasági és kulturális központtá fejlődött várost Budapesttel egy lapon emlegették. Ezt a hiányt igyekszik pótolni – sikeresen – a többéves restaurálási folyamaton átesett szecessziós múzeum, a nemrég újranyílt Darvas-ház, mely részletekbe menően mutatja be a tehetős nagyváradi polgárság életét, és annak bensőséges világába, otthonába is betekintést enged.

Nagyvárad eme egyedülálló látványosságát gazdagon illusztrálva mutatja be a Krónikában Pap Melinda (a linkre kattintva olvasható).

A ház története dióhéjban a Lexikon adatbank szerint:

A Darvas-ház a Iosif Vulcan utca (egykori Rimanóczy) 11. szám alatt áll és méltán tekinthető a legeredetibb szecessziós stílusú váradi magánháznak, egy európai színvonalú századfordulós épületnek.

Az épület a második villa, amelyet a Vágó-testvérpár Váradon tervezett és egyik utolsó közös alkotásuk is egyben. Stilisztikai szempontból a terv a testvérpár második alkotói periódusához sorolható, melyre jelentős mértékben hatott a bécsi szecesszió geometrikus vonulata s amelyben véglegesen kialakult a Vágó-testvérek sajátos stílusa. Az épület annak a stilisztikailag egységesnek mondható csoportnak része, melyhez a Moskovits-palota, az Árkád Bazár vagy a mára elpusztult budapesti Feld színház (vagy Városligeti Színház) tartoznak és szorosan rokonítható a budapesti Schiffer-villával, melyet mintegy előrevetít. A ház a totális művészet jegyében fogant, mely egy sajátos és egységes környezet megteremtését tűzte ki célul. A Vágó-testvéreknek saját egységes filozófiájuk volt a műalkotásról, az építészeti alkotásról, nem vettek át vagy alkalmaztak már meglévő formanyelvet, rendszereket.

A megrendelő Darvas Imre nagyváradi faipari nagyvállalkozó volt. Cége idővel részvénytársasággá alakult, melyben a főrészvényes ő és egy bázeli bankár, Alfred La Roche voltak. Darvas 1908. május 7-én vette meg Erlich Ignáctól a Rimanóczy utca 11. szám alatti házat 54 ezer koronáért, így az új tulajdonosok Darvas Imre és felesége, Schutz Margit lettek.

Facebook
Érintő hírportál