Jön a betétdíj: 50 banit kell majd fizetni a visszaváltható üvegért, aludobozért vagy pillepalackért

Jön a betétdíj: 50 banit kell majd fizetni a visszaváltható üvegért, aludobozért vagy pillepalackért

Hamarosan vissza lehet majd vinni a boltokba az újrahasznosítható vizes, sörös vagy üdítős üvegeket, mint ahogy a pillepalackokat és az aludobozokat is, cserébe viszont vásárláskor betétdíjat kell fizetni.

A betétdíjat szabályozó jogszabályjavaslatot közvitára bocsátotta a környezetvédelmi minisztérium.  Eszerint amikor megvásárolunk egy üveg ásványvizet vagy egy dobozos üdítőt, 50 banis betétdíjat kell majd lepengetnünk. Viszont miután megittuk, majd kimostuk az üveget, pillepalackot vagy aludobozt, visszavihetjük a boltba, és visszakapjuk a betétdíjat. A betétdíj alkalmazása, és a palackok, aludobozok visszaváltása minden üzlet számára kötelező lesz, legyen az hipermarket vagy sarki kisbolt.

Utóbbiak esetében viszont meghatároznak egy adott mennyiséget, amelyet be kell gyűjteniük, hogy ne akadályozza tevékenységüket a visszaváltott palackok, dobozok tengere. A begyűjtés lehet kézi, de a botok alkalmazhatnak automata rendszereket is. Az üzletek által összegyűjtött hulladékmennyiség regionális válogató állomásokra, onnan pedig a recikláló egységekhez kerül. Magát a rendszert egy non-profit entitás működteti majd, amelyben helyet kapnak a gyártócégek és a kereskedők képviselői is. A kormányhatározat 2021. január elsején lép hatályba, és előírja, hogy egy év alatt építsék ki a rendszer működtetéséhez szükséges infrastruktúrát. A visszaváltás a tervek szerint 2022. áprilisától rajtol.

A nyugati országokban amúgy évek óta bejáratott ez a módszer: például Németországban 7 eurócentet fizetnek az üres üvegért, és 25 centet a pillepalackért. A törvénytervezet olyan kontextusban született meg, hogy Románia továbbra is sereghajtó európai uniós összevetésben a hulladékok reciklálása terén, az évente termelt 1,3 millió tonna 5 százalékát használják fel újra. Ezt kellene 2025 végére 50 százalékra feltornázni, 2035-ig pedig 65 százalékra. Január elsejétől viszont már fizetnie kell az EU-nak a piacra kerülő műanyagmennyiség után, amelyet nem hasznosít újra. A környezetvédelmi tárca illetékeseinek reményei szerint három évvel a betétdíj bevezetését követően már az italos üvegek, pillepalackok, aludobozok 90 százalékát sikerül begyűjteni. Nem ez azonban az első próbálkozás, jelenleg is hatályos egy, az üvegek visszaváltását kötelezővé tevő jogszabály, ám nem alkalmazzák – írja a Krónika.

Facebook
Érintő hírportál