Komoly bírsággal, akár börtönnel is büntethetik a száraz növények égetését a földeken

Komoly bírsággal, akár börtönnel is büntethetik a száraz növények égetését a földeken

A Bihar Megyei Környezetvédelmi Ügynökség közleményében hívja fel a mezőgazdasági területek tulajdonosainak a figyelmét, hogy tilos a száraz növények égetése a földeken.

A 2005/195. számú környezetvédelmi törvény szabályozza, hogy a tarlót, a bokrokat, a füves térségeket csak a környezetvédelmi ügynökség engedélyével, és a tűzoltóság előzetes értesítése mellett lehet égetni. Az említett törvény bűncselekménynek minősíti a tarló-, fű- és bokorégetést a természetvédelmi, és az ökológiai regenerálódásra szánt területeken.

A tarlóégetés súlyos környezeti károkat okoz, elpusztítva bizonyos élőlények életterét, ami növény- és állatfajták kipusztulásához vezethet, elpusztulnak a madárfészkek és a tojások, csökken a növény- és állatpopuláció, nem is beszélve arról, hogy a tarló és egyéb növényi hulladék égetésével szennyezőanyag kerül a levegőbe. A tarlóégetés könnyen átterjedhet más területekre is, és anyagi károkat okozhat, sőt, emberáldozatot is követelhet. Mindezeket figyelembe véve tarlóégetést csak abban az esetben lehet végezni, ha az kifejezetten növény-egészségügyi óvintézkedés, mely betegségek, kórokozók terjedésének megállítását szolgálja.

A tarlóégetéshez be kell szerezni a Bihar Megyei Növény-egészségügyi Igazgatóság jóváhagyását, értesíteni kell erről a katasztrófavédelmet és a környezetvédelmi őrséget, valamint azt a polgármesteri hivatalt, melynek területén a tarló, illetve a megtisztítandó terület található.

Ellenkező esetben 3 hónaptól 1 évig terjedő börtönbüntetéssel, vagy 1000 lejtől 2500 lejig terjedő pénzbírsággal számolhatnak a törvényszegők.

Facebook
Érintő hírportál