Korrupciós ügyben nyomoznak Biharfélegyháza polgármestere ellen

A román bírósági portálra kikerült adatok szerint vizsgálatot indított az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) nagyváradi kirendeltsége Biharfélegyháza polgármestere, Kelemen Zoltán ellen. Az RMDSZ színeiben megválasztott elöljárót és négy társát a 2000 évi 78-as számú törvény alapján korrupcióval, egészen pontosan az EU pénzügyi érdekeit érintő csalással, közokirat hamisítással vádolják. A tettért amennyiben bizonyítást nyer, kettőtől hét évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.

A most bírósági fokozatba jutott ügy egy csalási kísérletről szól. Meg nem erősített információk szerint a félegyházai önkormányzat 103 000 euró értékben pályázott közterülete kiültetendő díszcserjék, bokrok beszerzésére, és a pályázati folyamat során hamis adatokat szolgáltattak.  A pályázat végül is éppen azon bukott el, hogy kiderült az okiratokkal történő manipuláció, az ügyészség pedig hivatalból vádat emelt. A helyi fáma ugyanakkor egy másik „sikeresebb” ügyletet is a polgármester, illetve az önkormányzat számlájára ír, melynek során Magyarországon közpénzből beszerzett tujákat többszörös áron értékesítettek volna.

Forrásaink szerint Kelemen Zoltánnak még egy ügye van folyamatban, mely szintén a DNA hatáskörébe tartozik, és amely a Biharfélegyháza-Pocsaj közötti út 2014-es felújításával kapcsolatos.  A szóban forgó Pocsaly és Biharfélegyháza közötti 11 kilométeres útszakasz felújítása összesen hatmillió euróba került, ebből Pocsaj önkormányzatára 3,1 millió euró jutott, míg Biharfélegyháza 2,5 millió euróval járult hozzá. A projektet az Európai Regionális Fejlesztési Alap finanszírozta. A szóbeszéd szerint az útszakasz aszfaltozása során „kispóroltak” ezt-azt, ami elnézve az út jelenlegi állapotát egyáltalán nem tűnik lehetetlennek. A település határától egészen a jelenlegi országhatárig húzódó mintegy 4 kilométeres útszakasz felújítása szakértők szerint nagyvonalúan számolva sem kerülhetett többe kilométerenként mint 700 000 lej, ami összesen legfeljebb hárommillió lejes költséget jelenthetett. Figyelembe véve a 2014-es euró-lej középárfolyamot felmerül a kérdés mire költötték el a többi pénzt, hiszen 2,5 millió euró akkoriban több mint 12 000 000 (tizenkét millió) lejt ért.

 

Portálunk telefonon megkereste Kelemen Zoltánt, aki e-mailben adott választ feltett kérdéseinkre. Ebben tagadta, hogy bármiben is bűnös lenne, és pontatlannak valamint rosszindulatúnak nevezte a vádakat. Elmondása szerint  maga az ügyész állítja, hogy az EU költségvetése nem károsult, nincs összeg amit átutaltak volna és amit az EU-nak kellene esetlegesen visszafizetni.

A fejleményekre a későbbiekben még visszatérünk.

B.B.

Facebook
Érintő hírportál