Ma van az anyanyelv világnapja

Ma van az anyanyelv világnapja

Az UNESCO 1999. novemberi konferenciáján határozatot hozott arról, hogy február 21-e az anyanyelv nemzetközi napja.

A határozat célja a nyelvi változatosság, a kulturális sokrétűség megőrzése. A világ kulturális hagyományainak ápolásához ugyanis éppen a különböző nyelvek járulnak hozzá leginkább. Ezért szükséges minden lehető eszközzel megőrizni az anyanyelvek sokszínűségét, hiszen ez nagymértékben hozzájárulhat a népek közötti szolidaritáshoz is.

Pakisztánban 1952-ben az urdu nyelvet nyilvánították az egyetlen hivatalos nyelvvé. Bangladesben, mely akkor még Pakisztán része volt, tiltakozások kezdődtek, mivel a bangladesiek anyanyelve nem az urdu, hanem a bengáli. A bengáli nyelvi mozgalom Dakkában február 21-én nagy tüntetést szervezett, de a rendőrség keményen lépett fel a tüntetőkkel szemben és közülük ötöt megölt. Bangladesben ezt a napot azóta a bengáli nyelvi mozgalom napjaként ünneplik. Az esemény emlékére és Banglades javaslatára nyilvánították az anyanyelv nemzetközi napjává február 21-ét. 2000-ben ünnepelték meg először, és azóta minden évben rendezvényeket, szimpóziumokat tartanak ezen a napon.
Az első nyelv, amelyet egy személy megtanul a családjától, az anyanyelv. Szakértők úgy vélik, az anyanyelv fontos a vélemények kialakításában. Gyakran mondják azt is, hogy anyanyelv az, amelyen az adott személy saját gondolatait megfogalmazza. Kutatások szerint akik nem sajátították el az anyanyelvüket, nehezebben tanulnak más nyelveket, és általában nehézségeik vannak a tanulásban. A Földön több mint hatezer nyelvet beszélnek, ezeknek a fele veszélyben van. Ezzel együtt kihalófélben vannak olyan kulturális értékek és hagyományok is, amelyeknek az elvesztésével mindannyian csak szegényebbek leszünk.

Facebook
Érintő hírportál