Mégsem épül hotel a soha el nem készült Ady központ helyén

Mégsem épül hotel a soha el nem készült Ady központ helyén

Tovább húzódik annak a nagyváradi, Sebes-Körös parti teleknek az ügye, ahová Ady-központot, termálszállót és konferenciaközpontot ígért a Bihar megyei RMDSZ, miután „eltérítette” a 2002-ben az akkor még Tőkés László által vezetett Királyhágómelléki Református Egyházkerület által a Széchenyi Terv keretében elnyert 320 millió forintos támogatást, amiből eredetileg Ady Endre szülőfalujában, Érmindszenten épült volna meg az épületegyüttes.

Mint ismeretes, a telken végül csak a tervezett szálló torzója, és egy rendezvényközpont épült meg, ahol többek között RMDSZ-es politikusok családi eseményei, de sok pártrendezvény is helyet kapott, majd 2014-ben váratlan fordulatot vett az ügy. A telket kezelő Mecénás Alapítvány elcserélte az 594 négyzetméteres létesítményt és a 10 ezer négyzetméteres telket az önkormányzattal a nagyváradi vasútállomás közelében álló, 320 négyzetméteres úgynevezett Léda-házra és a hozzá tartozó 500 négyzetméteres telekre. A cserét megelőzően a Léda-házat 283 ezer, az Ady-központot és a szállodatorzót pedig 310 ezer euróra értékelték föl. A különbözetből a Mecénás Alapítvány az általa a nagyváradi önkormányzat irányába felhalmozott adóhátralékot törlesztette.

Se pénz, se Ady-központ

Az Erdélyi Magyar Néppárt szerint a Mecénás 2003-ban és 2004-ben összesen 1,1 millió eurót kapott a magyar államtól a létesítmény megépítésére, így a különböző tranzakciók nyomán a hiány 790 000 euró. Az EMNP régóta szorgalmazza, hogy az RMDSZ számoljon el a hiányzó összeggel, a Bihar megyei RMDSZ-es illetékesek pedig minden egyes alkalommal, amikor fölmerül a téma, azzal védekeznek, hogy a támogatással hiánytalanul elszámoltak Budapest felé, ami viszont nem fedi a valóságot. A történethez az is hozzátartozik, hogy az ilyen formán a Mecénás tulajdonába került Fő utca 59 szám alatti, Léda házként is ismert ingatlan immár hét éve üresen áll, állaga romlik, több esetben az udvaron felhalmozódott szemetet is az Érmellékről pedagógusok kíséretében beutazó kisdiákok takarították el, az épületben pedig egyetlen Ady Endréhez akár csak áttételesen kapcsolható, vagy akármilyen más kulturális rendezvényre sem került sor az elmúlt évek alatt. A magyar állam támogatási szándéka és az eredeti célkitűzés ilyen módon nem valósult meg, csak egy nagy anyagi és erkölcsi hiányérzet maradt az ügy nyomán, és az a benyomás, hogy a költő nevével és az adófizetők pénzével durván visszaéltek.

Muduráék most sem építenek hotelt, a városháza perel

A Bihoreanul összefoglaló beszámolója szerint 2015-ben Nagyvárad önkormányzata nyílt árverésen áruba bocsátotta a területet, melyre két Mudura érdekeltségű cég jelentkezett, és láss csodát, az egyik 920 000 euróért meg is kapta azt, azzal a kitétellel, hogy 2021 márciusi határidővel egy kilenc emeletes, kétszáz szobás, valamint 400 fő befogadására képes konferenciaközponttal rendelkező  négycsillagos szállodát épít a területre, ami az időközben megépült és megnyílt Nymphea Aquapark vendégeit szolgálta volna ki.  Az épületből hat év alatt sem lett semmi, annak ellenére, hogy 2019 áprilisában az ifjabb Mudura Alexandru által létrehozott Nymphaea Resort Kft 21 millió lejes állami támogatást is elnyert az építkezésre, ami a csaknem 73 millió lejes összértékű beruházás jelentős részét fedezte. Az állami támogatás feltétele az volt, hogy a komplexum felépüljön legkésőbb 2021 decemberéig, illetve legalább 86 új munkahelyet is létre kellett volna hozni.

Ehhez képest mindössze egy kis kapacitású rendezvényterem épült meg, a Mudura érdekeltség pedig nem hajlandó tovább építkezni, sőt a határidők túllépéséért fizetendő napi 500 lejes kötbérből sem hajlandó egyetlen banit sem kifizetni az önkormányzat részére, a számlákat nemes egyszerűséggel visszaküldik a feladóknak – írja a Bihoreanul.

Megvásárolnák a telket

Az önkormányzat válaszként pert indít a Nymphea Resort ellen, amiben azt kérik, hogy a cég fizesse ki az elmaradt kötbért, egészen az építkezés befejezéséig. Florin Birta polgármester elmondta, tárgyalt Muduráékkal, az építési határidő meghosszabbítására is hajlott volna az önkormányzat, de Muduráék szerint az ügy lezárult a rendezvényterem felépítésével, így nem maradt más választásuk, mint a pereskedés. Az ügy külön érdekessége, hogy a Nymphea Resort soha nem vette fel a megítélt állami támogatás súlyos millióit, tehát valószínűleg eleve nem is volt szándékuk az eredeti formában kivitelezni az épületkomplexumot. A Nagyváradi Közterületfenntartó Igazgatóság (ADP) akár meg is vásárolná a területet, ők egy két-három csillagos szállodát látnának ott szívesen, legalább is ez derül ki a Liviu Andrica igazgató által a román lapnak elmondottakból.

A történetnek tehát még korántsem ez a vége, de mindenképpen adja magát a kérdés, 2015-ben mi szükség volt a terület elkótyavetyélésére, ráadásul egy olyan cégnek, mely a kétes hírű Mudura családé.  A jelek szerint az „elátkozott” terület szálloda és konferenciaközpont helyett eddig leginkább arra volt alkalmas, hogy az évek során különböző pénzügyi machinációkkal hol a magyar, hol pedig a romániai adófizetők pénzét juttassa ügyeskedő politikusok és vállakozók zsebeibe. Úgy néz ki, és ezzel talán Ady Endre is egyetértene, a kultúra és a közösségi érdek fölött egyelőre győzött a disznófejű Nagyúr.

K. Sz. I.

Facebook
Érintő hírportál