Nem lett magyar polgármestere Nagybányának Cherecheș bukása után

Nem az RMDSZ-es alpolgármestert választotta ügyvivő polgármesternek a nagybányai képviselő-testület hétfői ülésén a korrupció miatt elítélt, Németországban elfogott, elöljárói tisztségétől megfosztott Cătălin Cherecheș helyére.

 Ioan Doru Dâncuș, az egyébként parlamenten kívüli Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt (PNȚCD) 2020-ban színeiben megválasztott alpolgármester lesz a megbízott polgármester. Az még a kevésbé felkészült médiamunkások körében sem eléggé ismert, hogy minden megyeszékhelynek két alpolgármester van Romániában, akiket általában az önkormányzati választások utáni alakuló ülésen választ meg a képviselő-testület saját tagjai közül, miközben a polgármestert a lakosság választja meg közvetlen szavazással. Ezért okozhat némi zavart az a kérdés, hogy ki helyettesíti, milyen területeken és milyen hatáskörrel a polgármestert, ha annak megszűnik a négyéves ciklus alatt a mandátuma (különböző okok miatt, pl. elhalálozással, lemondással, bírói ítélettel stb.).

Ezt elkerülendő Nagybányán már három évvel ezelőtt eldöntötték saját hatáskörben a képviselők, hogy a két alpolgármester közül Dâncuș az, aki a polgármester helyettesíti, ha a szükség úgy hozza. Ezen kívánt változtatni most a képviselők egy része azon indítványukkal, hogy a bukott Cherecheș helyett Pap Zsolt István (RMDSZ) alpolgármester legyen a polgármesteri hivatal vezetője. Heves vitáktól, személyeskedésektől övezett ülésen a képviselő-testület többsége úgy döntött, hogy a korábbi határozat érvényben marad, Ioan Doru Dâncuș lesz az ügyvivő polgármester, annak ellenére, hogy sokan a korrupt Chereches jobbkezének tartják, annak hadnagyaként emlegetik, és okirathamisítás vádjával ügyészségi eljárás is zajlik ellene. Éppen ezért gondolhatták az eredeti „deal” megváltoztatásának kezdeményezői (az ellenzéki román képviselők), hogy Dâncuș helyett jobb lenne Papot ültetni a polgármesteri székbe. Ám a 23 fős helyi tanácsban csak két RMDSZ-es van, a megyei jogú város lakosságának alig 7-8 százaléka vallotta magát magyarnak a legutóbbi cenzuson. Tehát valójában a papírforma győzött hétfőn: Pap nem kapott elegendő voksot ahhoz, hogy ügyvivő polgármester legyen.

A sajtótudósítások egy része félreérthetően fogalmazott írván, hogy a máramarosi megyeszékhelyen arról döntöttek az önkormányzati képviselők, hogy ki veszi át a polgármesteri hatásköröket a várhatóan 2024 szeptemberében tartandó önkormányzati választásokig. Ugyanis Dâncuș megbízatása nem a következő választásokig tart, hanem csak addig, amíg meg nem rendezik Nagybányán az időközi polgármester-választást. Amit a kormánynak kellen kiírnia minél előbb, az alkotmány és a vonatkozó törvények alapján. Csakhogy Romániában sem a demokrácia, sem a jogállam nem úgy működik, mint Európa nagy részében: itt már félszáznál is több olyan önkormányzat létezik, amelynek nincs törvényesen megválasztott képviselő-testülete vagy polgármestere. A bukaresti kormányzat egyszerűen nem hajlandó kiírni és megrendeztetni az időközi választásokat ott, ahol különböző okokból megszűnt a választottak mandátuma. Holott erre egy nemrég kimondott bírósági ítélet is kötelezi…

Forrás: ehir.ro

Facebook
Érintő hírportál