Székely zászló-ügy: a strasbourgi bírósághoz fordulnak

Székely zászló-ügy: a strasbourgi bírósághoz fordulnak

 A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul Tőke Ervin, az Erdélyi Magyar Néppárt országos alelnöke, miután harmadfokon is kedvezőtlen ítélet született a székely zászló-ügyben. Mint ismeretes, a néppárti politikus azután kapott 10 000 lejes pénzbüntetést, hogy Csíkszereda főterén kitűzte a székely lobogót.

Hétfő délutáni csíkszeredai sajtótájékoztatóján Tőke elmondta: bár első fokon eltörölték a büntetést, ezt követően a rendőrség fellebbezett, és pert nyert a Néppárt alelnökével szemben, majd a harmadfokú döntés is kedvezőtlen lett, így ezt követően döntött úgy, hogy nemzetközi fórumon kér jogorvoslatot.

„Ezt az ügyet tovább kell vinni, hiszen nem csak az a kérdés, hogy a székely zászlót fel lehet-e vonni egy közterületen. Ebben az esetben arról van szó, hogy mi – székelyek és magyarok – otthon érezhetjük-e magunkat saját szülőföldünkön” – mondta Tőke, majd hozzátette: szimbolikus ügyről van szó, mely során nem szabad hagyni, hogy az államhatalom elvegye az emberek cselekvőképességbe vetett hitét.

„Látnunk kell: két fronton is támadást intéznek az erdélyi magyar közösség ellen. Egyrészt szellemi hadviselés során a román államhatalom igyekszik korlátozni szimbólumaink szabad használatát és nyelvi jogainkat, másrészt mindent elkövet, hogy gazdaságilag is ellehetetlenítse történelmi régiónkat. Ezért fontos számunkra, hogy a küzdjünk a szabad szimbólumhasználatért. A székely zászló azt hivatott jelképezni, hogy résztulajdonosok vagyunk Csíkszereda közterein, s itthon kell terveznünk, itthon tudunk kiteljesedni és itthon tudunk teljes életet élni. Gazdasági téren is egyértelmű az álláspontunk: a kezdetektől a területi autonómiát tűztük ki célul, aminek a legfontosabb része a gazdasági önrendelkezés. Ez esetben olyan autonómiáról beszélek, amilyen még Katalóniának sincs” – mondta a néppárti politikus.

Tőke Ervin tájékoztatott: meglátásuk szerint az Emberi Jogok Európai Egyezményének három cikkelyét – a 6-os, a 7-es és a 10-es részeket – is sérti a román bíróság döntése. „Megsértették a tisztességes eljáráshoz való jogunkat, melyet az említett európai dokumentum 6-os cikkelye garantál, mivel minden bizonyítékot, melyet a bíróság elé vittünk, figyelmen kívül hagytak. Ugyanakkor azt állították, a büntetést azért kaptam, mert nem a törvénynek megfelelő módon vontam fel Hargita megye zászlaját, noha ez jogilag nem is létezik, a székely zászló pedig nem egy közigazgatási egység, hanem egy közösség szimbóluma. A 7-es cikkely rendelkezése szerint a törvények konkrétak kell legyenek. Ebben az esetben a 141-es törvény kötelezettségeket ír elő közintézmények képviselői számára, de nem rendelkezik magánszemélyek bérelt területen történő tevékenységéről. A bíróság ebben az esetben kiszélesítette a törvényt olyan területre is, melyről a jogalkotó nem rendelkezett. Végezetül a 10-es cikkely határozottan tiltja azt a fajta diszkriminációt, mellyel a zászlófelvonás utáni eljárásokkor találkozhattunk” – mondta Tőke Ervin. A büntető jegyzőkönyv végrehajtásáról szólva a Néppárt politikusa elmondta: aláírt egy vállalást, miszerint havonta fogja törleszteni a büntetés ellenértékét.

Tőke Ervin végezetül emlékeztetett: az Emberi Jogok Európai Egyezményét Románia is ratifikálta, tehát saját jogrendjébe emelte annak minden rendelkezését, s a dokumentumban foglalt rendelkezések elsőbbséget élveznek a nemzeti jog rendelkezéseivel szemben, így reméli, hogy Strasbourgban jogorvoslatot nyerhet – közölte Az Erdélyi Magyar Néppárt sajtóirodája.

 

 

Facebook
Érintő hírportál