Tavaly több Bihar megyei településen is komoly gondok voltak a vízszolgáltatás minőségével

A csokalyi székhelyű Északnyugati Csatorna Vízművek Rt., valamint két másik település önkormányzata nem megfelelő minőségű vizet szolgáltatott a fogyasztóknak, ezért a közegészségügyi igazgatóság tavaly ideiglenesen felfüggesztette a szolgáltatást a hiányosságok megszüntetéséig.

„A megyében minden vízszolgáltató köteles szerződést kötni a DSP-vel, mi pedig rendszeresen elvégezzük a laboratóriumi elemzéseket, és elrendelhetjük az ellátás leállítását, ha a víz fogyasztásra alkalmatlannak bizonyul” – mondta a Bihoreanul-nak Daniela Rahotă, a Bihar megyei Közegészségügyi Hatóság ügyvezető igazgatója.

Ilyen döntést 2023-ban három üzemeltető esetében hoztak: a csokalyi székhelyű Apă Canal Nord Vest, valamint Illye és Alsókocsoba önkormányzata került a szégyenlistára.

Az intézmény adatai szerint tavaly az Apă Canal Nord Vest szolgáltatásait felfüggesztették, mert nem megfelelő egészségügyi paraméterekkel bíró vizet szolgáltatott Éradonyban, az Érkörtvélyeshez tartozó Vasad, és a Papfalvához tartozó Almaszeg településeken, az illyei önkormányzatét az azonos nevű faluban és Erdőgyarakon szolgáltatott víz, az alsókocsobai önkormányzatét pedig a község központjában és Petegden szolgáltatott víz minőségéért.

„A laboratóriumi elemzések arzént, mikrobiológiai elemeket, nitriteket és nitrátokat találtak a vízben ezekben a falvakban” – mondta Dr. Rahotă.

Az arzén szerves vegyülete gyakran megtalálható a talajban, általában a műtrágyák és növényvédő szerek használata miatt . „Idővel, a szennyezett víz folyamatos fogyasztása után az arzén allergiát és rákot okozhat” – mondja Dr. Rahotă.

A szakértő rámutatott arra is, hogy az ezekről a településekről vett vízmintákban úgynevezett mikrobiológiai szennyeződést is kimutattak. „A lakossági fogyasztásra szánt vízben azért találtak mikrobiológiai elemeket, mert a tározókba korábban nem adagoltak megfelelő mennyiségű klórt a fertőtlenítéshez” – magyarázza az orvos.

A laboratóriumi elemzések nitritekkel és nitrátokkal való szennyezettséget is kimutattak, amelyek az állati hulladékból származó nitrogéntartalmú anyagok mineralizációjából származó összetevők. Nagy dózisban különösen a nitrátok magas vérnyomást, fejfájást, emésztési mérgezést, pajzsmirigy- és keringési zavarokat, cianózist, sőt rákos megbetegedéseket is okoznak.

Forrás: ebihoreanul.ro

 

Facebook
Érintő hírportál