Együtt a magyarokért – Bihar megye az otthonunk!

Együtt a magyarokért – Bihar megye az otthonunk!

Az alig egy hónap múlva esedékes önkormányzati választás ismét nagy lehetőség, de egyúttal válaszút elé is állítja Bihar megye magyarságát. Magyar szempontból egyáltalán nem közömbös, hogy itthon közösségünk sorsát továbbra is a PSD süllyedő hajójához kötjük, vagy azok kapnak felhatalmazást a magyar érdekek képviseletére, akik a politizálást megyei szinten is a közösség szolgálatának tekintik, nem pedig az egyéni meggazdagodás forrásának. Az eddig a nevünkben meghozott rossz politikai döntések miatt az a veszély fenyeget, hogy a bihari és a nagyváradi magyarság a választások után teljesen kiszorul a megyei döntéshozatalból is, és négy évre az előző időszaknál is kevesebb forrás jut majd a magyar többségű kistérségeknek és településeknek. Az amúgy is forráshiánnyal küszködő, elhanyagolt és a jól fizető munkahelyek híján valós népességmegtartó erőt nélkülöző magyar települések nem lesznek képesek megakadályozni az erősödő elvándorlást, közösségünk drámai megroppanását. Ezt a vészterhes forgatókönyvet most a Néppárt sikeres választási szereplése akadályozhatja meg, mely siker egyúttal bebiztosítja a magyar jelenlétet a megyei tanácsban. A cél tehát, minden nehézség ellenére is megtartani a magyar jelenlétet a megye vezetésében, hogy rólunk ne nélkülük döntsenek. Erre a feladatra a hazai és nemzetközi politikában komoly tapasztalattal rendelkező, az EU brüsszeli világában otthonosan mozgó tanácselnökjelöltünk, Szilágyi Zsolt a legalkalmasabb, aki a megye vezetésében a magyarság hasznára tudja majd kamatoztatni kiterjedt kapcsolatrendszerét, rutinját és tapasztalatait.

A Néppárt programja, jelöltjeinek elhivatottsága és a mögöttük álló szakértőkből álló csapat támogatása lehetőséget kínál arra, hogy a választások után, az elmúlt évek elhibázott politikáját korrigálva, végre a bihari magyar közösség is valós eredményeket láthasson minden számára fontos cél tekintetében. Az elmúlt időben a Magyar Polgári Párttal közösen sikerült megteremtenünk az új magyar egységet, s ezt jelzi, hogy megyei jelöltlistánkon a harmadik helyet a Magyar Polgári Párt politikusa foglalja el. Emellett számos független jelölttel is sikerült megállapodást kötnünk, akik személye garancia arra nézve, hogy az adott település fejlődését nem rendelik majd alá egyoldalú pártérdekeknek. Jelöltjeink a megye magyarlakta településeinek szülöttjei, jól ismerik a helyi gondokat, és az azokra adandó helyes válaszokat. Egyre nagyobb tehát a kialakuló új magyar összefogás támogatottsága, hiszen sokan látják, hogy szükség van a jó irányú váltásra közösségünk életében.

A párt listavezetője és megyei tanácselnök jelöltje Szilágyi Zsolt. 1990-ben, 21 évesen lett az ország legfiatalabb parlamenti képviselője.

A szakmája szerint politológus Szilágyi 1968-ban született Nagyváradon. Nős, három gyermek édesapja. 1986-ban érettségizett a mai Ady Endre Elméleti Líceumban. 1987 és 1990 között a Temesvári Műszaki Egyetem Építészeti karának hallgatója volt, 1992–1998 között politológiát tanult az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, Budapesten. Több ízben volt ösztöndíjjal az Egyesült Államokban, Angliában, más európai államokban. 1990 és 2004 között négy ciklusban parlamenti képviselő volt Románia parlamentjében az RMDSZ színeiben. A képviselőház oktatási, majd külügyi és integrációs bizottságának tagja. 2007-ben Tőkés László kampányfőnöke, majd tizenkét éven át brüsszeli kabinetfőnöke. Alapító tagja többek között a bálványosi szabadegyetemnek és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsnak.

2014-ben az Erdélyi Magyar Néppárt jelöltjeként indult a romániai elnökválasztáson, az ország első transzilvanista és föderalista választási kampányának fő alakjaként. 2014 és 2019 között a párt elnöke volt. Jelenleg a külügyi kabinet vezetője. Számos tanulmány és tudományos közlemény szerzője, 1992 és 2007 között több kutatási projekt résztvevője és ösztöndíjasa, 2000-ben a West Virginia Wesleyan College meghívott előadója. A Partiumi Keresztény Egyetem alapító tanácsának tagja. 2010-ben az állami finanszírozású romániai magyar felsőoktatás megteremtése érdekében végzett munkájáért megkapta a Báthory-díjat. Nebraska állam díszpolgára. A diktatúrák örökségével foglalkozó Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platform vezetőségi tagja.

  1. Csomortányi István, építészmérnők, tervező, az Erdélyi Magyar Néppárt országos elnöke (Nagyvárad)
  2. Helmeczi József, gépésztechnikus (Berettyószéplak)
  3. Opre Csaba, vállalkozó, közgazdász, labdarúgóedző (Nagyvárad)
  4. Fenesi Ferenc, vállalkozó, turisztikai szakember (Nagyvárad)
  5. Nagy József Barna, szociális munkás, vallásoktató,a Magyar Polgári Egyesület elnöke (Nagyvárad)
  6. Habinyák István, vállalkozó, logisztikai szakember (Nagyvárad)
  7. Egyed Csaba, cserkészvezető, gazdálkodó (Köröstárkány)
  8. Sándor Lajos, református lelkipásztor (Nagyvárad)
  9. Imre Zoltán, kulturális antropológus, intézményvezető (Nagyvárad)
  10. Zatykó Gyula, mérnök, polgármesteri tanácsadó (Nagyvárad)
  11. Pap Sándor, fogtechnikus, menedzser (Érmihályfalva)
  12. Adonyi Gyula, agrárvállalkozó (Székelyhíd)
  13. Bíró Ferenc, elektrotechnikus, gazdálkodó (Hegyközcsatár)
  14. Boros Ilona, üzletvezető (Bihar)
  15. Richter József, mérnök, pedagógus (Bors)
  16. Oláh József, nyugdíjas elektrotechnikus, gazdálkodó (Paptamási)
  17. Molnár Mihaela kereskedelmi részlegvezető, könyvelő (Hegyközpályi)
  18. Benedek Tamás, cégvezető, huszár hagyományőrző (Bihardiószeg)
  19. Kubola-Pénzes Ida, gazdálkodó (Szentjobb)
  20. Zahari Jakab, agrárvállalkozó (Bélfenyér)
  21. Barta Erzsébet, pszichopedagógus (Albis)
  22. Dandé Judith, közgazdász (Ottomány)
  23. Kovács István, gazdálkodó (Érkörtvélyes)
  24. Ványi Attila, gazdálkodó, könyvelő (Érsemjén)
  25. Sas Gáspár, kántor (Gálospetri)
  26. Nagy Attila cégvezető, agrármérnök (Nagyszalonta)
  27. Barta Béla, szerkesztő, sajtómunkás (Asszonyvására)
  28. Sárközi József cégvezető, vállalkozó (Bályok)
  29. Dull Melinda, cégvezető, közgazdász (Hegyközcsatár)
  30. Rencsik Ferenc, gazdálkodó (Szalacs)
  31. Laskovics István, agrármérnök, az Érmelléki Gazdák Egyesületének irodavezetője (Érmihályfalva)
  32. Bányai Levente, cégvezető, gazdálkodó (Érsemjén)
  33. Incze Levente, programozó mérnök (Érolaszi)
  34. Nagy Zoltán, matematika-informatika szakos pedagógus (Nagyvárad)
  35. Török Sándor, irodavezető, mérnök (Nagyvárad)
  36. Havran Gábor, vállalkozó, mérnök (Nagyvárad)
  37. Mérai Éva, könyvelő (Nagyvárad)
  38. Kaba Zoltán, vállalkozó (Nagyvárad)
  39. Holló Csejtei Barna, képzőművész, egyetemi oktató (Nagyvárad)
  40. Nagy Emőke, egyetemi hallgató, személyzeti ügyintéző (Gálospetri)
  41. Lokodi Ferenc, nyugdíjas mérnök (Nagyvárad)
  42. Gyurcsik Zoltán, nyugdíjas gépkocsivezető (Nagyvárad)
Facebook
Érintő hírportál