Lezajlott a hetedik Adorján vári Népünnepély

Hetedik alkalommal rendezték meg Hegyközszentimrén, Adorján váránál, az Adorján vári Népünnepélyt. A vár közelében lévő mezőn van kialakítva a hagyományőrző hajdú és kuruc vitézek találkozóhelye, itt szokták megrendezni népünnepélyüket, és ugyancsak itt szoktak feleleveníteni egy-egy törökök feletti győztes csatát. A nyárvégi kánikula, hőség elől a jelenlévők a Berettyó holtágában magasra nőtt fűzfák árnyékában kerestek menedéket.

A rendezvény istentisztelettel kezdődött az omladozó várfalak közelében, amelyen nemzetes, nagytiszteletű Sipos Béla hagyományőrző ezredes szolgált igemagyarázattal a 31. Zsoltár verseire alapozva. Az áhítat után bemutatót láthattunk a Pusztai Farkasok Hagyományőrző Íjászegyesület tehetségeitől, Bokor Zoltán irányításával. A hagyományőrző egyesület tagjai itt tartották meg idei közgyűlésüket is. Ennek keretében Gellért Gyula nyugalmazott lelkipásztor, esperes számolt be tevékenységükről, és emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy jövőre, 2022-ben ünnepli tízéves megalakulását a Diószegi Bóné András Hagyományőrző Kuruc Ezred.

Két könyvbemutatóra is sor került, ahol a jelenlévők meg is vásárolhatták a szóban forgó köteteket. Az egyik szerző, dr. Bodnár László az elmúlt években megjelent, a Kárpát-medencével kapcsolatos vaskos könyveit mutatta be, majd Pataki István Fényben virrasztó című kötetét ismertette.

A könyvbemutatók után Vadász István hagyományőrző dandártábornok mondott ünnepi beszédet, ezzel el is indítva a lippai csata imitációján résztvevő csapatokat. Gellért Gyula féléves, aprólékos előkészítő munkájának köszönhetően itt, az Adorján vár tövében került tehát bemutatásra a törökök felett kivívott győztes pálülési (ma Ópálos) csata imitációja, mintegy negyven fő részvételével. II. Rákóczi György erdélyi fejedelem győztes ütközete 1658. július 6-án zajlott le a pálülési szorosban, Arad és Lippa között, a Maros partján. A jelenet lejátszásában – II. Rákóczi György fejedelem születésének 400. évfordulója kapcsán – közreműködtek a Partiumi Lovas Egyesületek, a Partiumi Íjász Egyesületek, a Hegyközszentimrei, a Diószegi, a Hegyközcsatári Kuruc Hagyományőrzők, Magyarországról a Kisvárdai és Újkenézi Kuruc Hagyományőrzők, az Álmosdi, a Tarpai Kuruc Hagyományőrzők tagjai, míg a hivatásos pirotechnikusok révén „ágyúdörgés” és „fegyverropogás” is felhangzott az Adorján vár tövében.

A bemutató a Himnusz, illetve a Szózat eléneklésével zárult, míg Vitéz Meleg Vilmos színművész tolmácsolásában Fülöp Antal: Istennel a Hazáért című drámájából hallhattunk részleteket. A következő hagyományőrző kuruc népünnepélyre Hegyközcsatárban kerül sor szeptember 11-én, az Énekes dűlőben.

Forrás: erdon.ro

Facebook
Érintő hírportál